Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dinozaurzy ogon z bursztynu

Rekomendowane odpowiedzi

W bursztynie z Mjanmy znaleziono ogon pierzastego dinozaura. Autorzy publikacji z pisma Current Biology cieszą się, że pozwoli to uzupełnić luki w wiedzy nt. szczegółowej budowy piór tych gadów.

Paleontolodzy podkreślają, że choć pióra znajdowano w bursztynach już wcześniej, nie dało się ich definitywnie połączyć ze zwierzęciem, do którego należały.

W nowym materiale zachował się ogon młodocianego osobnika z 8 kręgami. Otaczają je zachowane w trójwymiarze pióra. Możemy być pewni źródła, bo kręgi nie są zlane jak u współczesnych ptaków i ich najbliższych krewnych w pygostyl. Zamiast tego ogon jest długi i giętki [...]. Jednym słowem, musiał on należeć do dinozaura, a nie prehistorycznego ptaka - wyjaśnia Ryan McKellar z Royal Saskatchewan Museum.

W 2015 r. Lida Xing z Chińskiego Uniwersytetu Geonauk w Pekinie natknął się na unikatowy kamień na targu bursztynów w Myitkyinie. Początkowo sądzono, że ogon to inkluzja roślinna, a bursztyn miał trafić na wystawę albo do warsztatu jubilera. Na szczęście Xing poznał się na wartości naukowej okazu i zasugerował, by kupił go Dexu Institute of Palaeontology.

Paleontolodzy uważają, że ogon należał do teropoda (celurozaura) i zachował się w bursztynie w środkowej kredzie ok. 99 mln lat temu. Szczegóły budowy inkluzji zbadano za pomocą tomografu komputerowego i mikroskopu.

Dzięki upierzeniu górna powierzchnia ogona była brązowa, a dolna biaława. Piórom brakowało dobrze rozwiniętej stosiny. Wszystko wskazuje więc na to, że w toku ewolucji promienie i promyki pojawiły się przed stosiną.

W miejscu, gdzie ogon dochodził do powierzchni bursztynu, pobrano próbki do badań chemicznych. Analiza wykazała, że w warstwie tkanki miękkiej wokół kości znajdują się jony żelazawe Fe2+, pozostałość po hemoglobinie.

Choć bursztyny zachowują drobne fragmenty prehistorycznych ekosystemów, utrwalają ich mikroskopowe szczegóły, układ przestrzenny i nietrwałe tkanki, które trudno zbadać w innych okolicznościach - podsumowuje McKellar.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...