Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rak płuc rozprzestrzenia się jak złożony namiot

Rekomendowane odpowiedzi

Brytyjsko-amerykański zespół odkrył, że komunikacja między dwoma białkami, z których jedno znajduje się w aparacie Golgiego, umożliwia zmianę kształtu i przerzutowanie komórek raka płuc. Naukowcy porównują to do wyjęcia śledzi i zapadnięcia namiotu, który może być w takiej postaci przeniesiony w inne miejsce.

Okazuje się, że białko PAQR11 z aparatu Golgiego dostaje sygnał od innego białka - czynnika transkrypcyjnego Zeb1. Uruchamia to transport pęcherzyków, które zmieniają swoje zwykłe trasy i doprowadzają do przekształcenia obwodu komórki. Dzięki temu może się ona oderwać z ustalonej pozycji w płucach i przemieścić do innych części ciała.

Dr Daniel Ungar z Wydziału Biologii Uniwersytetu Yorku proponuje, by wyobrazić sobie komórkę nowotworową jako namiot. Ma ona ustalone krawędzie, które pozwalają jej zachować kształt i pewnie zakotwiczyć się w podłożu, zabezpieczając zawartość. Bez zmiany architektury nie dałoby się jej przetransportować. By przenieść namiot, musimy zmienić jego wewnętrzny układ i złożyć boki. Wtedy da się go podnieść i rozbić w innym miejscu. Podobne zjawiska zachodzą w czasie przerzutowania - zmiana zewnętrznych krawędzi odczepia komórkę od podłoża.

Ungar dodaje, że teraz można będzie opracować lek, który zaburzy komunikację między PAQR11 i Zeb1. Następnym etapem badań będzie ustalenie, jak obrać ten proces na cel, nie zaburzając funkcji komórek nienowotworowych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...