Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Klawiatura bankomatu kluczem do mikrobiomu miasta

Rekomendowane odpowiedzi

Na klawiaturach bankomatów znajdują się mikroorganizmy z ludzkiej skóry, domowych powierzchni, a także ślady pokarmów. Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego uważają, że za ich pomocą można odtwarzać wzorce DNA (mikrobiomy) miast.

DNA pozyskane z klawiatur bankomatów może stanowić zapis zarówno ludzkiego zachowania, jak i środowiskowych źródeł mikrobów - twierdzi prof. Jane Carlton.

W ramach badania w czerwcu i lipcu 2014 r. naukowcy pobrali wymazy z klawiatur 66 bankomatów z 8 stanowisk na terenie 3 dzielnic Nowego Jorku: Manhattanu (5), Queens (2) i Brooklynu (1). Sześćdziesiąt dwa bankomaty znajdowały się w budynku lub w korytarzu, a tylko 4 na zewnątrz.

Choć dzięki sekwencjonowaniu akademicy ujawnili szereg mikroorganizmów z ludzkiej skóry, najczęstszymi źródłami mikrobów z klawiatur okazały się powietrze oraz powierzchnie/pomieszczenia domowe: telewizory, salony, kuchnie i poduszki. W różnych rejonach dominowały też inne ślady pokarmowe; o ile na klawiaturach okolic zamieszkanych głównie przez Azjatów (chodzi o Flushing, które jest największą i najszybciej rozwijającą się chińską enklawą poza Azją) występowało np. więcej śladów ryb kostnoszkieletowych i mięczaków, o tyle w rejonach wybieranych przez Afroamerykanów (Central Harlem South) wykrywano "molekularne echo" kurcząt (Gallus gallus). Naukowcy z NYU uważają, że stanowi to odzwierciedlenie skupisk restauracji wyspecjalizowanych w specyficznych kuchniach.

Autorzy publikacji z pisma mSphere podkreślają, że na klawiaturach bankomatów z pralni i sklepów występowało najwięcej taksonów biomarkerowych (głównie pałeczki kwasu mlekowego). W próbkach z Manhattanu wykryto pleśń Xeromyces bisporus, która zwykle rośnie na pieczywie.

Generalnie próbki miały niską różnorodność i nie wykazywały oczywistego klastrowania (grupowania) geograficznego. Badacze przypisują to okresowemu czyszczeniu, które usuwa część organizmów, a także wykorzystaniu przez turystów czy osoby dojeżdżające z innych rejonów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...