Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rusztowanie wspomogło dojrzewanie minipłuc

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan przeszczepili poddanym immunosupresji myszom wyhodowane w laboratorium minipłuca. Oragnoidy nie tylko przeżyły w ich organizmach. Były też w stanie rosnąć i dojrzewać.

Pod wieloma względami przeszczepionych minipłuc nie da się odróżnić od dorosłej ludzkiej tkanki - opowiada dr Jason Spence.

Autorzy publikacji z pisma eLife przypominają, że choroby dróg oddechowych odpowiadają za ok. 1 na 5 zgonów na świecie. Wyhodowane w laboratorium płuca mogą pomóc, stając się modelami do testowania leków czy zrozumienia funkcji genów. Nie można też zapominać o ich roli w zakresie zapewniania tkanki do przeszczepów czy badania złożonych chorób, np. astmy.

Briana Dye wykorzystała liczne szlaki sygnałowe związane ze wzrostem i formowaniem narządów, by "przekonać" pluripotencjalne komórki macierzyste, by utworzyły miniaturowe płuca.

W ramach wcześniejszych badań naukowcy uzyskali w warunkach in vitro minipłuca (ludzkie organoidy), w których występowały zarówno komórki oskrzeli, jak i pęcherzyków płucnych. By rozwiązać jakoś kwestię niedojrzałości i niezorganizowanej struktury, podjęto próby przeszczepienia ich myszom. Kilka wstępnych strategii spaliło jednak na panewce.

Dzięki współpracy z prof. Lonnie'em Shea zespół posłużył się w końcu biodegradowalnym rusztowaniem z mikroporowatego kopolimeru L-laktydu z glikolidem (PLGA), które zapewniło wsparcie/niszę. Po zaledwie 8 tygodniach uzyskaliśmy drogi oddechowe w kształcie tuby [...].

Amerykanie podkreślają, że widać było doskonale wysoce zorganizowaną warstwę nabłonka. Niestety, choć w nieprzeszczepionych organoidach występowały komórki typowe dla pęcherzyków, w 4. i 8. tygodniu eksperymentu nie wykryto ich markerów, np. białka C związanego z surfaktantem płucnym. Oznacza to, że nie przeżyły one in vivo. Nadal występowały jednak inne typy komórek, w tym np. produkujące śluz.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...