Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Hałas antropogeniczny zaburza wykorzystanie zapachów przez zwierzęta

Rekomendowane odpowiedzi

Generowany przez ludzi hałas negatywnie oddziałuje na wykorzystanie zapachów przez zwierzęta. Przez to mogą one łatwiej paść ofiarą drapieżników.

Biolodzy z Uniwersytetu Bristolskiego prowadzili eksperymenty terenowe z mangusteczkami karłowatymi (Helogale parvula). Okazało się, że odtwarzane nagrania ruchu drogowego negatywnie wpływały na zdolność tych zwierząt do wykrycia odchodów drapieżników. Nawet po wykryciu kału hałas wiązał się z gromadzeniem mniejszej ilości informacji i słabszą czujnością, co nadal sprawiało, że mangusteczki były bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

Wiemy od dawna, że hałas związany z urbanizacją, ruchem drogowym i lotniskami może niekorzystnie wpływać na ludzi, powodując stres, niedobór snu, problemy z sercem i wolniejsze uczenie. Teraz staje się coraz bardziej oczywiste, że antropogeniczny hałas oddziałuje na różne sposoby na wiele innych gatunków: ssaki, ptaki, ryby, owady i płazy - wyjaśnia prof. Andy Radford.

Hałas może maskować cenne informacje akustyczne. Nasze badanie pokazuje po raz pierwszy, że zaburzeniu ulega również wykorzystanie informacji zapachowych. [Jednym słowem] antropogeniczny hałas może wpływać na podejmowanie decyzji w oparciu o dane zebrane za pomocą różnych zmysłów - dodaje Amy Morris-Drake.

Brytyjczycy prowadzili badania na dzikich mangusteczkach karłowatych, które były tak przyzwyczajone do obecności ludzi, że przechodziły parę metrów od nich. Biolodzy zauważyli, że hałas ruchu drogowego zaburzał wszystkie adaptacyjne reakcje dot. drapieżników, w tym drobiazgowe badanie wskazówek, skanowanie otoczenia pod kątem niebezpieczeństwa i trzymanie się blisko norki.

Choć wiele badań nad wpływem hałasu antropogenicznego obrazowało skutki dot. wokalizacji, wzorców przemieszczania się i żerowania, często trudno było określić, co to oznacza dla przetrwania lub sukcesu reprodukcyjnego. Przy analizie reakcji na wskazówki związane z obecnością drapieżnika mamy bezpośredni związek z przetrwaniem; podjęcie złej decyzji może bowiem skutkować śmiercią - zaznacza Morris-Drake.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...