Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Autonomiczne samochody coraz bliżej

Recommended Posts

Tesla prowadzi coraz bardziej zaawansowane prace nad w pełni autonomicznym samochodem. Technologia nie jest jeszcze gotowa do rynkowego debiutu, jednak Elon Musk twierdzi, że pod koniec 2017 roku jeden z samochodów Tesli będzie w stanie samodzielnie przejechać z Nowego Jorku do Los Angeles. To trasa o długości około 4500 kilometrów.

Na razie, jak mówi Musk, samochody nie są w stanie w pełni samodzielnie poruszać się po drogach, a ogranicza je sprzęt, jaki Tesla w nich instaluje. Jednak do pojazdów trafia coraz więcej kamer i czujników, udoskonalane jest oprogramowanie, a w najnowszych modelach Tesla instaluje komputery 40-krotnie szybsze niż dotychczas. To po prostu superkomputer w samochodzie - stwierdził Musk.

Paradoksalnie nowe samochody wyposażone w większą ilość sprzętu będą miały początkowo mniejsze możliwości niż stare modele. Miną miesiące, zanim Tesla stworzy i przetestuje oprogramowanie optymalnie wykorzystujące możliwości nowego sprzętu. Sytuacja zmieni się jednak szybko. O ile dzisiejszy  Autopilot Tesli jest przeznaczony do samodzielnego prowadzenia pojazdów po autostradach, to nowy system ma działać w miastach, wśród pieszych, rowerzystów i na skrzyżowaniach. Obecni posiadacze pojazdów Tesli nie będą jednak mogli skorzystać z przyszłych udogodnień. Nowe systemy będą tak złożone, że aktualizacja nie jest możliwa. To tak jakby próbować przeszczepić rdzeń kręgowy - mówi Musk.

Zanim można będzie skorzystać z nowego oprogramowania, będzie ono testowana na milionach kilometrów dróg. Będzie pracowało w tle i nie będzie podejmowało żadnych działań, jednak zbierane przezeń dane posłużą inżynierom Muska do jego oceny i rozwoju.
Elon Musk twierdzi, że autonomiczne samochody będą znacznie bardziej bezpieczne niż pojazdy kierowane przez ludzi.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

 

 

Elon Musk twierdzi, że pod koniec 2017 roku jeden z samochodów Tesli będzie w stanie samodzielnie przejechać z Nowego Jorku do Los Angeles.

 

A ile wyśle w trasę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obecni posiadacze nie będą mogli korzystać z przyszłych rozwiązań - to zdanie bez kontekstu jest pozbawione sensu. Kontekst jest taki że wszystkie auta produkowane przez Tesla od dziś będą mogły w przyszłości zostać upgradowane do autonomicznosci. Czyli jeśli dziś ktoś kupi od nich samochód, to za jakiś czas ten sam samochód stanie się autonomiczny. Samochody zbudowane wcześniej nie będą miały takiej możliwości, bo korzystają z innego hardware.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...