Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Sir Izaak Newton w liście z 1704 roku przewidywał, że w roku 2060 nastąpi koniec świata. List pokazano na zorganizowanej przez Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie wystawie „Tajemnice Newtona”.

Newton, racjonalista i ateista, którego król zwolnił od obowiązującego uczonych wyświęcenia w kościele anglikańskim, opierał się na tekście biblijnym. Bazując na Księdze Daniela naukowiec orzekł, że koniec świata nastąpi 1260 lat po założeniu Świętego Imperium Rzymskiego, które powstało w 800 roku naszej ery.

List z zapowiedzią zagłady świata pokazywany jest po raz pierwszy od 1969 roku.

Twierdzenia Newtona mogą być zaskakujące, gdyż uważany jest powszechnie za jednego z ojców współczesnej nauki. Pamiętać jednak należy, że wielki fizyk nie żył w oderwaniu od swoich czasów. Od dawna wiadomo, że był człowiekiem przesądnym, a w latach 70. XVII wieku przez cztery lata studiował alchemię.

motto:

Z "Optics" Izaaka Newtona:

"Bóg na początku uformował materię w stałe, twarde, nieprzenikalne, ruchome cząsteczki o takich rozmiarach i postaciach, z takimi własnościami i o takich proporcjach względem przestrzeni, by najlepiej służyły celowi, dla którego On je uformował.

Dzień dobry,

Zauważyłem ten artykuł na jednym z dużych portali internetowych, w którym znajdował się link w to miejsce.

Newton był rzeczywiście człowiekiem o nietypowych zainteresowaniach, również alchemicznych. Oczywiście realne sukcesy osiągnął tylko w ramach stricte przyrodniczych.

To wszystko wiedziałem. Natomiast to co mnie szczególnie zaintrygowało to informacja, że Newton był racjonalistą i ateistą.

Newton był unitarianinem, tzn. że nie wierzył w Trójcę.

Oto informacja z Wikipedii:

Newton był potajemnie unitarianinem, tzn. nie wierzył w św. Trójcę. Napisał na ten temat wiele prac, jednak wszystkie zostały opublikowane dopiero po jego śmierci.

Jeśli ktoś deklaruje brak wiary w Trójcę, znaczy to, że nie neguje jeszcze teizmu jako takiego.

Ciekaw jestem skąd pomysł, że Newton był ateistą ?

Z poważaniem

PS. Motto zaczerpnąłem z: --źródło--