Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dowody na spożywanie mikroplastiku przez zwierzęta głębinowe

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy, którzy pracowali na RSS James Cook na środkowym Atlantyku i południowym zachodzie Oceanu Indyjskiego, znaleźli jako pierwsi dowody, że zwierzęta żyjące na dużych głębokościach, np. pustelniki czy strzykwy, połykają włókna mikroplastiku.

Biolodzy z Uniwersytetów w Bristolu i Oksfordzie znaleźli mikrofragmenty tworzyw sztucznych w zwierzętach żyjących na głębokościach od 300 do 1800 m. To pierwszy raz, kiedy wykazano, że mikroplastik, który może się dostawać do mórz przez pranie ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych czy z sieci rybackich, jest zjadany przez organizmy zamieszkujące głębiny.

Wyniki naprawdę mnie zaskoczyły. To przypomnienie, że zanieczyszczenie plastikiem naprawdę sięgnęło najdalszych zakątków Ziemi - podkreśla prof. Laura Robinson z Uniwersytetu Bristolskiego.

Mikrofragmenty tworzyw sztucznych definiuje się jako cząstki o długości poniżej 5 mm. Obejmują one uwzględnione w opisywanym badaniu mikrowłókna oraz wykorzystywane w kosmetykach mikrogranulki.

Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports wykryli u zwierząt głębinowych m.in. poliester, nylon i akryl. Mikroplastik ma podobne wymiary co detrytus (tzw. morski śnieg), czyli opadający z wyższych warstw wody materiał organiczny, którym często żywią się mieszkańcy głębin.

Głównym celem naszej ekspedycji badawczej było zbieranie mikroplastiku z osadów głębokiego oceanu. Znaleźliśmy go naprawdę dużo. Zważywszy, że zwierzęta wchodzą z nim w kontakt, [...] w poszukiwaniu dowodów na spożycie postanowiliśmy zajrzeć do ich wnętrza. Szczególnie alarmujące jest to, że mikroplastiki odkryliśmy nie na terenach przybrzeżnych, ale w głębokim oceanie, tysiące mil od lądowych źródeł zanieczyszczenia - opowiada dr Michelle Taylor z Wydziału Zoologii Uniwersytetu w Oksfordzie.

Zwierzęta zbierano za pomocą zdalnie kierowanego pojazdu podwodnego. Później naukowcy zastosowali metody kryminalistyczne. W ten sposób mieli pewność, że mikroplastik rzeczywiście występował w danym organizmie i nie był zanieczyszczeniem.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...