Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kiedy komar woli krowę do człowieka

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykanie odkryli podstawy genetyczne wyboru żywiciela u przenoszących zarodźce malarii Anopheles arabiensis. Komary częściej gryzą bydło niż ludzi, jeśli występuje u nich pewna inwersja chromosomowa.

Jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, wskaźnik transmisji malarii zależy od tego, czy komary gryzą ludzi, czy zwierzęta i czy po posiłku odpoczywają w rejonie, gdzie mogą się zetknąć z pestycydami.

A. arabiensis stał się głównym wektorem malarii we wschodniej Afryce, bo żeruje na szerszym wachlarzu ofiar. Przyczyniła się też do tego popularność wysyconych insektycydami moskitier, które uśmiercają gatunki żyjące bliżej człowieka (wysoce antropofilne).

Posługując się podejściem populacyjnym, wykryliśmy u A. arabiensis związek między żerowaniem na ludziach i konkretną rearanżacją chromosomową. Ta praca toruje drogę identyfikacji specyficznych genów, które wpływają na tę krytycznie ważną cechę - opowiada Bradley Main. Autorzy publikacji z pisma PLoS Genetics wspominają, że można by modyfikować komary genetycznie, by wolały krowy od ludzi.

Naukowcy sekwencjonowali genomy 23 komarów żerujących na ludziach i 25 żerujących na bydle. Schwytano je na dworze i w pomieszczeniach w dolinie Kilobero w Tanzanii. W sumie Amerykanie odkryli 4.820.851 polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (ang. Single Nucleotide Polymorphism, SNP). Udało im zidentyfikować komponent genetyczny, który przyczynia się do wyboru gospodarza. Nie znaleziono jednak komponentu genetycznego dla zachowań związanych z odpoczynkiem.

Regionem związanym z żerowaniem na bydle jest rearanżacja chromosomowa nazywana inwersją 3Ra.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...