Zaloguj się, aby obserwować tę zawartość
Obserwujący
0
Pierwsze zamówienie na laptopy na korbkę
dodany przez
KopalniaWiedzy.pl, w Technologia
-
Podobna zawartość
-
przez KopalniaWiedzy.pl
John Watlington, odpowiedzialny za rozwój sprzętu w projekcie OLPC, poinformował, że kolejne wersje taniego laptopa będą wykorzystywały procesor VIA C7-M w miejsce AMD Geode LX-700.
Decyzję taką podjęto po tym, jak AMD poinformowało o zakończeniu pracy nad linią Geode.
Komputer XO 1.5 będzie z zewnątrz bardzo podobny do obecnej wersji. Bardzo interesujący jest jednak układ, który będzie towarzyszył procesorowi C7-M. To kość VIA VX855 Media System Processor. Obsługuje on DirectX 9.0, ośmiokanałowy dźwięk w formacie HD, pozwala na zastosowanie dwóch dwukanałowych kości DDR2, wykorzystuje nowoczesne standardy kodowania, takie jak H.264, MPEG-2, MPEG-4, DivX i WMV9. Dzięki VX855 tani laptop będzie w stanie, jak zapewnia VIA, odtwarzać obraz w rozdzielczości 1080p.
Nowy XO zostanie wyposażony w 4- lub 8-gigabajtową masową pamięć flash. To znacznie więcej, niż pierwotna wersja, posiadająca zaledwie 1 gigabajt pamięci. Ilość RAM-u zostanie zwiększona z 256 magabajtów do 1 gigabajta.
-
przez KopalniaWiedzy.pl
W końcu jest nadzieja, że tanie laptopy trafią też na Stary Kontynent. Przedstawiciele Intela oświadczyli, że Classmate PC będzie sprzedawany nie tylko w krajach rozwijających się, ale również w Europie i USA. Komputer ma kosztować od 250 do 350 dolarów, a jego pojawienie się może spowodować spadek cen na całym rynku komputerów przenośnych.
Obecnie Classmate PC można kupić w Meksyku i Brazylii. Dostępne tam komputery są wyposażone w intelowski procesor Celeron-M i do 2 gigabajtów pamięci flash w której zainstalowany jest system operacyjny. Kosztują około 300 dolarów.
Classmate PC jest wielkości połowy zwykłego notebooka, waży 1,3 kilograma, korzysta z 7-calowego kolorowego wyświetlacza i łącza Wi-Fi. Nie został natomiast wyposażony w napęd dysków optycznych.
Komputery, które trafią do USA i Europy mogą różnić się specyfikacją. Na lokalnych rynkach będą je bowiem wytwarzali lokalni producenci, którzy zdecydują zarówno o ich cenie, jak i o zainstalowanym systemie operacyjnym.
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Walka na rynku tanich notebooków rozgorzała na dobrze. Intel i Microsoft rozpoczęły dostawę 150 000 tego typu maszyn do Libii. Ministerstwo Edukacji tego kraju złożyło zamówienie w sierpniu.
Koszty produkcji urządzenia Classmate PC to kwota rzędu 200 dolarów. Rzecznik prasowa Intela, Agnes Kwan, mówi, że jej firma nie dopłaca do notebooków. Nie chciała jednak zdradzić, ile płaci za nie rząd Libii.
Kwan poinformowała też, że w kolejce po Classmate PC ustawił się też rząd Nigerii, z którym podpisano już odpowiednią umowę. Dotychczas jednak nie wiadomo ile komputerów zamówi rząd w Abudży, ani z jakim systemem operacyjnym – Windows czy Linuksem.
Transakcja z Libią to drugie pod względem wielkości zamówienie na Classmate PC. Wcześniej 700 000 laptopów zamówił pakistański Otwarty Uniwersytet Allama Iqbal.
Classmate PC wykorzystuje procesor Intel Mobile taktowany zegarem o częstotliwości 900 MHz, wyposażono go w 256 megabajtów RAM, a za przechowywanie danych odpowiedzialne jest 1024 megabajty pamięci flash. Komputer korzysta też z łączności bezprzewodowej w standardzie 802.11g i wyświetlacza o rozdzielczości 800x480 pikseli. Można na nim uruchomić zarówno system Windows jak i różne dystrybucje Linuksa.
-
przez KopalniaWiedzy.pl
Niedawno Microosft wywołał małe zamieszania oświadczając, że pracuje nad specjalną wersją Windows XP dla taniego notebooka XO. Teraz na ten temat wypowiedział się Nicholas Negroponte, pomysłodawca notebooka za 100 dolarów i szef programu OLPC (One Laptop Per Child).
Negroponte stwierdził, że specjalna wersja Windows, która ma powstać w ciągu kilku najbliższych miesięcy, to efekt długotrwałej współpracy pomiędzy OLPC a Microsoftem. Negroponte nie widzi nic złego w tym, że koncern z Redmond pracuje nad OS-em dla XO.
Jego zdaniem z samej filozofii taniego notebooka wynika, że firma Gatesa może to zrobić. Ciężko byłoby nazwać OLPC otwartym projektem, gdybyśmy blokowali dostęp Microsoftowi. Otwarty to znaczy otwarty – powiedział Negroponte.
Dodał, że rok temu do laptopa został dodany slot SD, który pozwala na łatwe rozszerzenie pamięci urządzenia. Właśnie po to, by można było używać Windows na XO.
Negroponte może obecnie spotkać się z krytyką ze strony opensource’owego środowiska, które chciałoby zachować OLPC wyłącznie dla siebie. Jeszcze w ubiegłym roku Negroponte mówił, że partnerem OLPC jest AMD, że Bill Gates również nie jest mile widziany i dodał: jeśli wkurzyłem Microsoft i Intela to wiem, że robię dobrze.
Obecnie zarówno Intel jak i Microsoft biorą udział w pracach nad OLPC.
-
-
Ostatnio przeglądający 0 użytkowników
Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.