Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Cytrusy zapobiegają powikłaniom otyłości

Rekomendowane odpowiedzi

Owoce cytrusowe pomagają zapobiegać związanym z otyłością chorobom serca, wątroby i cukrzycy.

Nasze wyniki wskazują, że w przyszłości będziemy mogli wykorzystywać flawanony, rodzaj przeciwutleniaczy z cytrusów, do zapobiegania u ludzi przewlekłym chorobom wywołanym przez otyłość - przekonuje Paula S. Ferreira, studentka z Universidade Estadual Paulista.

Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju choroby serca, wątroby czy cukrzycy, głównie na drodze stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego. Gdy ludzie trzymają się wysokotłuszczowej diety i tyją, powiększone komórki tłuszczowe (adipocyty) wytwarzają tyle reaktywnych form tlenu, że organizm nie może sobie poradzić z ich neutralizacją.

Cytrusy zawierają dużo flawanonów, a wcześniejsze badania pokazały, że zmniejszają one stres oksydacyjny w warunkach in vitro i w modelu zwierzęcym. Brazylijczycy jako pierwsi postanowili prześledzić ich wpływ na niemodyfikowane genetycznie myszy karmione wysokotłuszczową paszą.

Eksperyment prowadzono na 50 gryzoniach, którym podawano flawanony występujące w pomarańczach, limonkach i cytrynach. Naukowcy skupili się na 3 z nich: hespedrynie, eriodykcjolu i eriocytrynie. Przez miesiąc zwierzętom podawano standardową dietę, dietę wysokotłuszczową lub dietę wysokotłuszczową i hespedrynę/eriocytrynę/eriodykcjol.

Okazało się, że w porównaniu do diety kontrolnej, karma wysokotłuszczowa bez flawanonów zwiększała poziom markerów uszkodzenia komórek - produktów peroksydacji lipidów (ang. Thiobarbituric Acid  Reactive Substances, TBARS) - we krwi (80%) i wątrobie (57%). Hespedryna, eriocytryna i eriodykcjol obniżały jednak ich stężenie w wątrobie o, odpowiednio, 50, 57 i 64% (w tym przypadku porównań dokonywano do zwierząt z grupy wysokotłuszczowej). Dodatkowo eriocytryna i eriodykcjol zmniejszały poziom TBARS we krwi o, odpowiednio, 48 i 47%. Co istotne, u gryzoni karmionych hespedryną i eriodykcjolem obserwowano ograniczenie dwóch zjawisk: akumulacji tłuszczu i uszkodzenia wątroby.

"Choć nasze badania nie ujawniły żadnego spadku wagi pod wpływem flawanonów, to ograniczając stres oksydacyjny i uszkodzenia wątroby oraz obniżając poziom lipidów i cukru we krwi, i tak sprzyjały one lepszemu zdrowiu".

Ferreira podkreśla, że spożycie cytrusów pomoże też szczupłym ludziom, którzy jedzą dużo tłuszczów, narażając się na wystąpienie choroby sercowo-naczyniowej, insulinooporności oraz otyłości brzusznej.

W przyszłości Brazylijczycy zamierzają sprawdzić, w jakiej postaci najlepiej przyjmować flawanony: jedząc owoce, pijąc sok czy przyjmując przygotowane na ich bazie suplementy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...