Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bilirubina zwiększa przeżywalność wysp trzustkowych

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas badań na myszach będąca przeciwutleniaczem bilirubina hamowała reakcję immunologiczną po przeszczepie wysp trzustkowych.

Naukowcy z Uniwersytetów Stanowych Karoliny Północnej i Ohio oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine stwierdzili także, że po wyizolowaniu komórek wysp bilirubina, produkt rozpadu hemu hemoglobiny, znacząco ograniczała ich obumieranie pod wpływem niedoboru składników odżywczych i stresu hipoksji (niedotlenienia).

Amerykanie mają nadzieję, że jeśli rezultaty uda się powtórzyć na ludziach, poprawią się wyniki przeszczepów wysp trzustkowych (jest to jedna z metod leczenia cukrzycy typu 1.).

Dr Christopher A. Adin podkreśla, że stres i urazy mogą powodować utratę do 70% komórek w pierwszych 72 godzinach po przeszczepie. Dywagowaliśmy, że będącą przeciwutleniaczem bilirubinę można zastosować jako suplement tłumiący odpowiedź immunologiczną po transplantacji wysp. Podczas eksperymentów podawaliśmy bilirubinę do trzustki przed zabiegiem albo do hodowli po wyizolowaniu wysp.

Naukowcy stwierdzili, że suplementacja bilirubiną hamuje uszkodzenia powodowane rozpoznaniem wzorców molekularnych DAMPs (od ang. damage associated molecular patterns).

Okazało się także, że bilirubina bezpośrednio wpływa na fenotyp komórek walczących z przeszczepem, a zwłaszcza makrofagów, i zmienia profil cytokin.

Uzyskane wyniki pokazują, że bilirubinę można wykorzystać do wstępnego warunkowania trzustki przed przeszczepem wysp.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...