Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W zeszłym roku pszczoły wypracowały w Polsce 4,1 mld zł

Rekomendowane odpowiedzi

Z opublikowanego 8 sierpnia raportu Greenpeace'u wynika, że zasługą pszczół jest aż 4,1 mld zł z całkowitej wartości produkcji rolnej w Polsce.

Jak podkreślają ekolodzy, raport pt. "Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w 2015 roku" powstał dzięki wsparciu osób, które wzięły udział w 3. edycji akcji Adoptuj Pszczołę.

Wartość ekonomiczną pracy pszczół określono nie tylko w skali kraju, ale i poszczególnych województw. Największe korzyści z pracy tych owadów (1,13 mld zł) odniosło województwo mazowieckie. Na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie (774 mln zł), a na trzecim łódzkie (372 mln). Ekolodzy podkreślają, że cechą wspólną tych 3 województw są duże areały sadów. Najmniejszą wartość zapylania odnotowano na Śląsku (39 mln zł) i Podlasiu (32 mln zł).

Raport "Nie tylko miód" pokazuje, jak ważne są pszczoły dla rolnictwa. Bez ich ciężkiej pracy nie byłaby możliwa uprawa wielu owoców i warzyw, które są kluczowe dla polskiej gospodarki. Dlatego musimy zrobić wszystko, by skutecznie chronić owady zapylające. [...] Polska jest jednym z krajów UE o największej dynamice wzrostu sprzedaży pestycydów. [To] oraz kierunek, w jakim rozwija się obecnie polskie rolnictwo, dążące do zwiększania areału monokulturowych upraw, to podcinanie gałęzi, na której siedzimy - powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Jak napisano w raporcie, zapylanie przez pszczoły i inne zwierzęta jest niezbędne do prawidłowego rozwoju m.in. jabłek, pomidorów, truskawek, wiśni, ogórków, dyni i rzepaku, czyli roślin, których Polska jest ważnym unijnym, a nawet światowym producentem i eksporterem.

Do upraw o największej wartości zapylania należą w Polsce jabłka (ponad 1,4 mld zł), rzepak (ok. 1 mld), maliny (ok. 400 mln), wiśnie i czereśnie (ok. 400 mln) oraz ogórki (200 mln). Wartość zapylania różnych upraw określono także dla poszczególnych województw.

Raport został oficjalnie przekazany ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...