Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ustalono, jak królowa pszczół hamuje płodność robotnic

Rekomendowane odpowiedzi

Biolodzy z Uniwersytetu Otago odkryli mechanizm molekularny, za pośrednictwem którego królowa-matka pszczoły miodnej kontroluje płodność robotnic.

Zjawisko to zachodzi dzięki feromonowi szczękowemu królowej (ang. queen mandibular pheromone, QMP), ale dotąd naukowcy nie wiedzieli, na jakiej dokładnie drodze.

Teraz genetycy profesor Peter Dearden oraz doktorzy Elizabeth Duncan i Otto Hyink zademonstrowali, że chemiczne zahamowanie szlaku sygnałowego Noch pokonuje działanie QMP i sprzyja aktywności jajników u dorosłych robotnic.

Dearden był zaskoczony, że sygnalizacja Noch wpływa na najwcześniejsze etapy rozwoju komórek jajowych w jajnikach (być może oddziałuje nawet na tworzące jajnik komórki macierzyste) i że pod nieobecność QMP receptor Noch w kluczowym regionie jajnika ulega degradacji.

Bez aktywnego szlaku Noch jajeczka robotnic są gotowe do dojrzewania. To kontrastuje z rolą Noch w reprodukcji muszek owocowych, gdzie sygnalizacja ta jest kluczowa dla płodności - opowiada profesor, dodając, że nie wiadomo, czy QMP wpływa bezpośrednio na jajniki, czy raczej na sygnalizację mózg-czułki.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...