Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Orzechy chronią przed stanem zapalnym

Rekomendowane odpowiedzi

W badaniu ponad 5 tys. osób naukowcy z Brigham and Women's Hospital stwierdzili, że większe spożycie orzechów wiąże się z niższym poziomem biomarkerów zapalnych.

Badania populacyjne systematycznie wskazują na ochronną rolę orzechów w przypadku chorób kardiometabolicznych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca typu 2., a wiemy, że stan zapalny to proces kluczowy dla rozwoju tych zaburzeń. Nasze nowe studium sugeruje, że orzechy wywierają swój korzystny wpływ, po części redukując układowy stan zapalny - opowiada dr Ying Bao.

Wcześniej zespół Bao zaobserwował korelację między zwiększoną konsumpcją orzechów i zmniejszonym ryzykiem najważniejszych przewlekłych chorób, a nawet zgonu.

Tym razem Amerykanie analizowali dane z Nurses' Health Study oraz Health Professionals Follow-Up Study. Informacje nt. diety pochodziły z kwestionariuszy. Oceniano też poziom biomarkerów stanu zapalnego, w tym białka C-reaktywnego (CRP), interleukiny 6 (IL-6) i receptora czynnika martwicy nowotworu 2 (TNFR2), w próbkach krwi.

Biorąc poprawkę na różne czynniki, m.in. wiek, historię chorób czy styl życia, naukowcy odkryli, że osoby, które spożywają 5 lub więcej porcji orzechów tygodniowo, mają niższy poziom CRP oraz IL-6 niż ludzie, którzy nigdy lub prawie nigdy nie jedzą orzechów. Dodatkowo zauważono. że osoby, które w tygodniu 3 porcjami orzechów zastępują czerwone mięso, przetworzone mięso, jaja lub oczyszczane ziarna, mają znacznie niższe poziomy IL-6 i CRP.

Orzechy arachidowe i orzechy drzewne zawierają wiele zdrowych składników, w tym magnez, włókna, L-argininę, przeciwutleniacze i nienasycone kwasy tłuszczowe, np. kwas α-linolenowy. Na razie akademicy nie ustalili, który z tych związków albo jaka ich kombinacja chroni przed stanem zapalnym, ale Bao i inni zamierzają to ustalić na drodze badań klinicznych oraz regulowania/monitorowania diety.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...