Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Archeolodzy Muzeum w Gliwicach odkryli ślady wieży rycerskiej

Rekomendowane odpowiedzi

W podgliwickim Pniowie właśnie zakończyły się badania archeologiczne, podczas których archeolodzy z Muzeum w Gliwicach natrafili na ślady siedziby, zamieszkiwanej przez lokalnych posiadaczy ziemskich w okresie średniowiecza. Już w 2015 roku w Pniowie przeprowadzono badania nieinwazyjne z wykorzystaniem tzw. magnetometru. Urządzenie to pozwala na obserwację anomalii pod powierzchnią ziemi, które interpretowane są między innymi istnieniem różnych obiektów archeologicznych, takich jak jamy gospodarcze lub spalone konstrukcje budynków. Tego typu anomalie zauważono wtedy zarówno w obrębie tajemniczego kopca w Pniowie, jak i w jego otoczeniu.

Tegoroczne badania archeologiczne miały więc potwierdzić istnienie w Pniowie stanowiska archeologicznego, tzw. grodziska stożkowatego z okresu średniowiecza.

Na szczycie doniosłego kopca ziemnego niegdyś istniała zapewne drewniana wieża rycerska. Odkryliśmy liczne grudy polepy, tj. wysuszonej gliny, którymi kiedyś wyłożone były prawdopodobnie drewniane ściany budynku. W fosie otaczającej rezydencję natrafiliśmy natomiast na bardzo dużą ilość fragmentów glinianych naczyń – garnków, dzbanów i mis, które kiedyś używane były w dworze. Znaleźliśmy również żelazne gwoździe, fragment wędzidła końskiego, podkowę, sprzączkę do pasa oraz grot bełtu do kuszy. Wszystkie te przedmioty datować można na XIV i XV w. W tym czasie funkcjonowała ta rezydencja – mówi archeolog Radosław Zdaniewicz z Muzeum w Gliwicach. Niestety nie udało nam się rozpoznać całego założenia, dlatego mamy nadzieję powrócić do Pniowa za rok – dodaje archeolog.

Prace archeologiczne w Pniowie finansowane były ze środków WKZ w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...