Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bakteria steruje powstawaniem odrębnych gatunków motyli

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy zidentyfikowali mikroorganizm uśmiercający wszystkich synów zakażonej nim samicy motyla Danaus chrysippus.

Spiroplasma ixodeti zakaża motyle w większej części Afryki i nie ma wpływu na ich potomstwo, ale w wąskiej strefie wokół Nairobi, gdzie żyją i rozmnażają się 2 podgatunki D. chrysippus (D. c. dorippus i D. c. chrysippus), wewnątrzkomórkowy patogen powoduje, że męskie jaja się nie wykluwają i są często zjadane przez siostry.

Naukowcy sądzą, że to zjawisko to pierwszy etap przekształcenia dwóch podgatunków w niekrzyżujące się dwa odrębne gatunki. Strefa hybrydowa z centrum w okolicach stolicy Kenii rozdziela dwa gatunki allopatryczne o innych wzorach ubarwienia.

U samic przekazujących synom zabójczą bakterię doszło do połączenia autosomu z chromosomem płci W, przez co powstał nowy chromosom - neo-W.

Mamy tendencję, by myśleć, że nowe gatunki powstają wskutek zmian środowiskowych, ale tutaj jasno widać, że to bakteria napędza rozdzielanie podgatunków - opowiada prof. Richard Ffrench-Constant z Uniwersytetu w Exeter. Choć nie rozumiemy mechanizmu molekularnego [...], w praktyce oznacza to, że w strefie hybrydowej nie ma samców, a sukces reprodukcyjny jest zerowy. W ten sposób powstaje bariera z nowymi gatunkami po obu stronach.

Artykuł opublikowany na łamach Proceedings of the Royal Society B to zwieńczenie 13 lat badań terenowych wokół Nairobi, w czasie których zespół dr. Iana Gordona odnotowywał płeć i ubarwienie motyli. Do przełomu doszło, gdy samice z wyłącznie żeńskiej strefy wysłano do Niemiec i prof. Walther Traut z Uniwersytetu w Lubece odkrył, że doszło u nich do zlania 2 chromosomów.

Wydaje się, że podatność na działanie S. ixodeti napędza rozdzielanie się motyli w dwa odrębne gatunki - podsumowuje Ffrench-Constant.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...