Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Geny do zwiększenia ilości fenoli w kapustnych

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois wskazali geny, które wg nich, mogą odpowiadać za akumulację fenoli w brokułach. Jeśli ich przypuszczenia się potwierdzą, będzie je można wykorzystać w programach hodowlanych do upakowania w kapustowatych jeszcze większych ilości tych dobroczynnych związków.

Związki fenolowe wykazują dobrą aktywność przeciwutleniającą i coraz więcej dowodów świadczy o tym, że u ssaków wpływa ona na szlaki biochemiczne związane ze stanem zapalnym. Stan zapalny jest nam potrzebny, bo stanowi reakcję na chorobę czy uraz, ale wiąże się on także z zapoczątkowaniem różnych chorób degeneracyjnych. U osób, których dieta obejmuje pewien poziom fenoli, ryzyko ich rozwoju będzie mniejsze - przekonuje Jack Juvik.

Amerykanie skrzyżowali 2 linie brokułów i testowali rośliny potomne pod kątem zawartości fenoli oraz ich zdolności do neutralizowania reaktywnych form tlenu w macierzach komórkowych. By odszukać geny odpowiedzialne za produkcję fenoli w najbardziej obiecujących roślinach, naukowcy posłużyli się mapowaniem locus cechy ilościowej (ang. Quantitative Trait Locus, QTL).

Nim jednak uda się wyhodować kapustowate, np. jarmuż, z superdawką chroniących przed chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą typu 2. czy astmą polifenoli, minie jeszcze trochę czasu. Zrobiliśmy krok w dobrym kierunku, ale nie mamy jeszcze ostatecznej odpowiedzi. Planujemy wykorzystać wytypowane geny w programie hodowlanym, by uzyskać zdrowsze warzywa. Przy okazji trzeba będzie zachować [dotychczasowe] plony, wygląd i smak.

Ponieważ fenole są stabilne, można je gotować. Po zjedzeniu są wchłaniane i kierowane do określonych rejonów organizmu lub koncentrowane w wątrobie. Rozprzestrzeniają się za pośrednictwem krwiobiegu. Wg Juvika, by zmniejszyć ryzyko nowotworu czy chorób degeneracyjnych, powinniśmy jeść kapustne co 3-4 dni.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...