Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sony zapłaci odszkodowanie użytkownikom PS3

Rekomendowane odpowiedzi

Po trwających 6 lat sporach sądowych Sony zgodziło się zapłacić odszkodowanie użytkownikom PlayStation 3, z której to konsoli w 2010 roku zainstalowano firmware uniemożliwiające uruchomienie Linuksa. Ugoda, niezatwierdzona jeszcze przez sąd, przewiduje, że każdy z graczy, który używał na swojej konsoli Linuksa otrzyma 55 dolarów odszkodowania. Ponadto każdy użytkownik, który kupił konsolę zachęcony twierdzeniami o możliwości uruchomienia "innego OS-u" otrzyma 9 dolarów. Ugoda dotyczy tych użytkowników, którzy kupili PS3 na terenie USA pomiędzy 1 listopada 2006 a 1 kwietnia 2010. Prawnicy, którzy wnieśli pozew przeciwko Sony otrzymają od tej firmy 2,25 miliona USD.

Kłopoty Sony rozpoczęły się, gdy firmware konsoli zostało zaktualizowane do wersji 3.21. Wtedy to, 28 marca 2010 roku, Sony ogłosiło, że aktualizacja "wyłącza możliwość zainstalowania na konsoli innych systemów operacyjnych". Koncern stwierdził, że kroki takie podjęto ze względów bezpieczeństwa. Sony nie sprecyzowało, o jakie kwestie bezpieczeństwa chodzi. Pozywający firmę prawnicy uważają, że firma obawiała się piractwa. Sony bało się, że możliwość uruchamiania innego systemu może zostać wykorzystana przez hakerów do kopiowania lub kradzieży gier i innej zawartości - czytamy w pozwie. Sytuację Sony pogorszył fakt, że firma twierdziła, iż zainstalowanie zaktualizowanego firmware'u jest dobrowolne, jednak osoby, które tego nie zrobiły, nie mogły połączyć się z PlayStation Network, grać w gry online, odtwarzać gier i filmów wymagających zaktualizowanego firmware'u, odtwarzać plików z media serwera czy pobierać kolejnych aktualizacji.

W zawartej ugodzie znalazł się też zapis mówiący o tym, w jaki sposób klienci Sony mogą starać się o większe odszkodowanie. Otóż osoby takie muszą pod przysięgą zeznać, że zainstalowały Linuksa na swojej konsoli, dostarczyć dowód zakupu konsoli lub jej numer seryjny wraz z identyfikatorem w PlayStation Network oraz dostarczyć jakikolwiek dowód, że korzystały z funkcji "Other OS". Z kolei ci, którzy chcą otrzymać 9-dolarowe odszkodowanie muszą zapewnić, że w momencie kupowania konsoli wiedzieli o funkcji "Other OS", zachęciło ich to do kupna urządzenia i mieli zamiar korzystać z "Other OS". Mogą, ewentualnie, stwierdzić, że ich konsola po aktualizacji straciła na wartości lub funkcjonalności.

Sony zobowiązało się do wykorzystania bazy adresowej PlayStation Network do poinformowania użytkowników o ugodzie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...