Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zrębki drzewne pomagają zwalczyć emisję gazów cieplarnianych

Rekomendowane odpowiedzi

Obsypywanie ziemi mulczem (zrębkami drzewnymi) pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

Kanadyjczycy prowadzili badania w sadach i winnicach w okolicach miasta Kelowna. Okazało się, że zastosowanie mulczu drzewnego może zmniejszyć emisję tlenku diazotu (N2O) nawet o 28%.

Abstrahując od oszczędzania wody, poprawy jakości gleby, zwalczania szkodników i zahamowania wzrostu chwastów, zastosowanie mulczu oznacza zmniejszenie emisji gazu cieplarnianego 300-krotnie silniejszego od dwutlenku węgla. Zakładając, że jadąc po mulcz, nie pokonuje się dużych odległości, można założyć, że surowiec ten jest świetnym sposobem na zapobieganie efektowi cieplarnianemu [...] - wyjaśnia Craig Nichol.

Badanie Nichola stanowiło część 2-letniego projektu, w ramach którego na czystej glebie i glebie mulczowanej umieszczano mierzące emisję minikomory.

Poza ograniczeniem emisji N2O wykazano także 74-proc. spadek poziomu glebowych azotanów (mogą one przenikać do wód gruntowych i stanowią substrat dla powstawania N2O).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...