Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

FRIPON poszuka meteorytów

Rekomendowane odpowiedzi

We Francji uruchomiono sieć kamer, których zadaniem jest przeglądanie nieba w poszukiwaniu meteorytów. Sieć składa się obecnie z 68 urządzeń. Gdy zarejestrują one spadający meteoryt, możliwe będzie określenie w przybliżeniu miejsca jego upadku, a tysiące ochotników będą mogły poszukać kawałka kosmicznej skały. Jak zapewniają organizatorzy systemu, do końca roku zostanie on rozbudowany do około 100 kamer, dzięki czemu będzie jednym z największych i najgęstszych systemów wyszukujących meteoryty. Jeśli jutro we Francji spadnie meteoryt, będziemy wiedzieli skąd nadleciał i gdzie mniej więcej upadł - mówi Jeremie Vaubaillon, astronom z Obserwatorium Paryskiego i jeden z organizatorów FRIPON (Fireball Recovery and InterPlanetary Observation Network).

Znalezione na Ziemi meteoryty zdradzają nam historię Układu Słonecznego, a szczególnie cenne są te o znanych trajektoriach. Dzięki temu można zbadać, z których części Układu pochodzą. Jak mówi Peter Jenniskens z SETI Institute, każdego roku ludzie znajdują zaledwie 1-3 meteorytów o znanej trajektorii. Francuzi mają niezwykle ambitne plany - chcą każdego roku znajdować na terenie swojego kraju 1 meteoryt o znanej trajektorii. Nie będzie to łatwe. Dość wspomnieć, że badacze ze Spanish Meteor Network znaleźli w ciągu 12 lat zaledwie 2 meteoryty tego typu.

FRIPON to sieć niezwykle gęsta i równomiernie rozłożona. Kamery znajdują się w odległości 70-80 kilometrów od siebie w laboratoriach, muzeach i  innych budynkach. JEst toż też pierwsza w pełni automatyczna i skomunikowana sieć. Gdy któraś z kamer zauważy meteoryt, informacja na ten temat jest wysyłana do centralnego komputera w Paryżu. Gdy meteoryt zostanie zarejestrowany przez 2 lub więcej kamer naukowcy pracujący przy FRIPON otrzymują e-maila z opisem trajektorii oraz przypuszczalnym miejscem lądowania o polu 1x10 kilometrów. Początkowo poszukiwaniem meteorytów będą zajmowali się sami naukowcy, jednak w ciągu najbliższych lat przy FRIPON ma powstać wielotysięczna społeczność, której członkowie będą przemierzali Francję w poszukiwaniu kamieni z nieba.

Brigitte Zanda uważa, że w poszukiwania zaangażuje się 1 osoba na 1000. Jako, że naukowcy chcieliby mieć w każdej części Francji zespół składający się z 30 osób, oznacza to, że społeczność skupiona wokół FRIPON musi liczyć setki tysięcy ludzi.
W XX wieku na terenie Francji znajdowano średnio 1 meteoryt co dekadę. W XIX wieku średnia liczba znajdowanych meteorytów wynosiła 1 każdego roku.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...