Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pierwszy na świecie egzoszkielet dla dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni

Rekomendowane odpowiedzi

Hiszpański Komitet Badań Naukowych (Consejo Superior de Investigaciones Científicas, CSIC) zaprezentował pierwszy na świecie egzoszkielet dla dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Ważący 12 kg aparat wykonano z aluminium i tytanu.

Ma pomóc małym pacjentom w chodzeniu. Czasem po raz pierwszy. Naukowcy podkreślają, że można go także wykorzystać do fizjoterapii w szpitalach. Technologia została opatentowana przez CSIC i Marsi Bionics. Egzoszkielet znajduje się na etapie badań przedklinicznych. Składa się z regulowanych ortez, które dopasowuje się do długości nóg i tułowia dziecka. W miejscu stawów znajdują się silniczki naśladujące ludzkie mięśnie. Zapewniają one wytrzymałość konieczną do stania i chodzenia. Projektanci pomyśleli także o czujnikach, kontrolerze ruchów oraz baterii z czasem działania wynoszącym 5 godzin.

Jedną z największych trudności związanych z opracowywaniem pediatrycznego egzoszkieletu [...] jest fakt, że objawy chorób nerwowo-mięśniowych, takich jak rdzeniowy zanik mięśni, zmieniają się z czasem [...]. Kluczowe jest więc dysponowanie sprzętem, który będzie w stanie niezależnie przystosowywać się do tych zmian. Nasz model obejmuje inteligentne stawy, które automatycznie modyfikują sztywność urządzenia [...] - podkreśla Elena García z Madryckiej Politechniki.

Egzoszkielet jest przeznaczony dla dzieci w wieku 3-14 lat. Ponieważ w każdej nodze znajduje się 5 silniczków, a każdy potrzebuje miejsca do działania, długości ortezy nie można zmniejszać w nieskończoność. Ze względu na nieprzewidywalność niekontrolowanych ruchów ciała młodszych dzieci naukowcy zdecydowali się też ustalić dolną granicę wieku użytkowników. García dodaje, że w przypadku innych schorzeń, w których nie ma problemów ze stawami, nie trzeba tylu silniczków, można więc zbudować mniejszą ramę.

Za pomocą urządzenia Hiszpanie chcą pomóc pacjentom w chodzeniu i zapobiec m.in. bocznemu skrzywieniu kręgosłupa.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...