Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

T. rex miał wargi

Rekomendowane odpowiedzi

Robert Reisz, paleontolog z Uniwersytetu Ontario, przekonuje, że T. rex miał łuskowate wargi. Naukowiec, który podkreśla, że bardzo mało wiadomo o tkankach miękkich dinozaurów, próbował obalić stereotypowy wizerunek prehistorycznego gada z wiecznie odsłoniętymi zębami podczas prelekcji na dorocznej konferencji Kanadyjskiego Towarzystwa Paleontologii Kręgowców.

Ponieważ Reiszowi zawsze coś przeszkadzało w wyszczerzonym wyglądzie tyranozaura, postanowił się przyjrzeć żyjącym krewnym teropodów - krokodylom. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że oczekiwania odnośnie do wystających zębów są jak najbardziej uzasadnione. Zęby krokodyli są bowiem w 1/4 zakryte dziąsłami, ale warg nie ma i korony zębów są cały czas odsłonięte.

Wszystko się jednak zmienia, gdy zwróci się uwagę na budowę zębów. Jako najtwardsza tkanka kręgowców szkliwo zawiera mało wody i zazwyczaj jest zwilżane przez ślinę. Bez utrzymujących wilgoć w środku warg staje się kruche i bardziej podatne na uszkodzenia. Krokodyle spędzają dużo czasu w wodzie, więc za nawilżenie odpowiada ich habitat. W przypadku żyjących na lądzie teropodów duże zęby mogłyby być zniszczone przez permanentną ekspozycję, dlatego najpewniej, tak jak w przypadku jaszczurek z rodzaju Varanus, musiały być przykryte wargami.

W referacie przypominano, że analizy histologiczne wycinków pokazały, że ciosy ssaków nie mają szkliwa. Na początkowych etapach wzrostu jakieś szkliwo może co prawda powstawać, ale krótko po wyrżnięciu ulega starciu i zastąpieniu cementem (kostniwem). To sugeruje, że duże zęby teropodów, które na pewno zawierały szkliwo, nie mogły być stale eksponowane. Powlekały je więc wargi podobne do występujących u łuskonośnych.

Reisz i Derek Larson podkreślają, że na korzyść hipotezy o wargach przemawia też stosunek długości czaszki do rozmiarów zębów u różnej wielkości teropodów i jaszczurek z rodzaju Varanus. Okazało się, że zęby dinozaurów podlegają temu samemu wzorcowi co zęby jaszczurek. Kanadyjczycy sądzą, że teropody miały zęby przykryte wargami, bo zęby prehistorycznych gadów nie są większe niż można by się spodziewać u jaszczurki Varanus podobnej wielkości.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...