Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Manipulowanie neuronami pozwala wzmocnić bądź wymazać emocjonalne wspomnienie

Rekomendowane odpowiedzi

By kontrolować pamięć emocjonalną myszy, naukowcy ze Stony Brook University stworzyli metodę manipulowania neuroprzekaźnikiem acetylocholiną.

Choć mechanizmy pamięciowe nie są dobrze poznane, większość specjalistów uważa, że w pamięć emocjonalną najbardziej zaangażowane jest ciało migdałowate. Acetylocholinę dostarczają do niego neurony cholinergiczne z postawy mózgu. Wydaje się, że te same neurony wcześnie ulegają degeneracji w przebiegu demencji. Dodatkowo poprzednie badania zasugerowały, że cholinergiczne oddziaływania na ciało migdałowate wzmacniają wspomnienia.

Zespół dr Lorny Role prowadził badania na modelu mysim. Odwołał się do wspomnień związanych ze strachem, a także do optogenetyki, czyli techniki kontrolowania aktywności neuronów, w tym przypadku cholinergicznych, za pomocą światła.

Okazało się, że gdy akademicy zwiększali uwalnianie acetylocholiny w czasie tworzenia traumatycznych wspomnień, utrzymywały się one ponad 2 razy dłużej niż zwykle. Kiedy jednak w czasie nieprzyjemnego doświadczenia, które zwykle wyzwala reakcję lękową, obniżano sygnalizację acetylocholinową, wspomnienie można było całkowicie wymazać.

Szczególnie to drugie spostrzeżenie było zaskakujące, ponieważ manipulując obwodami acetylocholinowymi w mózgu, zasadniczo mogliśmy "stworzyć" nieustraszoną mysz. Ustalenia zapewniają postawy do dalszych badań nad nową metodą usuwania zespołu stresu pourazowego.

Problemem jest to, że neurony cholinergiczne są przemieszane z innymi typami neuronów i jest ich mniej niż neuronów innego rodzaju.

Naszym celem długoterminowym jest znalezienie, najlepiej niefarmakologicznych, sposobów zwiększania lub zmniejszania siły specyficznych wspomnień [...] - podsumowuje dr Role.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...