Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wieczne głodne przez mutację

Rekomendowane odpowiedzi

Właściciele labradorów twierdzą, że ich psy zawsze wykazują zainteresowanie jedzeniem i zachowują się, jakby cały czas były głodne. Badania zespołu Eleanor Raffan z Uniwersytetu w Cambridge pokazują, że istnieją biologiczne podstawy takiego zjawiska. Naukowcy odkryli u labradorów i flat-coated retrieverów mutację, która odpowiada za nasilenie zachowań motywowanych pokarmem. Tym samym po raz pierwszy udało się opisać gen związany z otyłością u psów. Wariant występuje częściej u labradorów wybranych na psy towarzyszące.

Raffan podkreśla, że skoro - bez względu na to, kto jest właścicielem - labradory są mocniej zainteresowane jedzeniem i częściej bywają otyłe, należy podejrzewać, że w grę wchodzą czynniki genetyczne.

Brytyjczycy rozpoczęli badania na grupie 15 otyłych i 18 szczupłych labradorów. Wybrali 3 geny, które u ludzi wpływają na wagę. Okazało się, że u wielu otyłych psów zmianie ulega DNA na końcu genu POMC. Wg autorów publikacji z pisma Cell Metabolism, delecja upośledza zdolność organizmu do produkcji 2 neuropeptydów - β-MSH i β-endorfiny - które zazwyczaj biorą udział w zahamowaniu głodu po posiłku.

U ludzi poszczególne warianty POMC powiązano z różnicami w wadze. Istnieją nawet rzadkie przypadki otyłych osób, którym brakuje bardzo podobnego odcinka genu POMC jak u psów - opowiada Stephen O'Rahilly.

Pracując z większą grupą 310 labradorów, Raffan opisała zestaw zachowań skorelowanych z delecją w genie POMC. Mimo że nie wszystkie psy z delecją były otyłe i że znalazły się też otyłe labradory bez mutacji, generalnie delecja wiązała się z większą wagą, a wyniki kwestionariuszy wypełnionych przez właścicieli wskazywały, że dotknięte nią psy były bardziej motywowane pokarmem (częściej żebrały, były bardziej czujne w czasie posiłków i częściej zjadały odpadki). Średnio delecja wiązała się z 2-kg przyrostem wagi.

Opierając się na próbkach od kolejnych 411 psów z Wielkiej Brytanii i USA, akademicy ustalili, że delecja POMC występuje u ok. 23% labradorów. Badania 38 innych ras wykazały, że mutacja pojawia się wyłącznie u spokrewnionych flat-coated retrieverów. Jej wpływ na wagę i zachowanie jest podobny.

Co istotne, delecja POMC była częstsza u objętych studium 81 labradorów towarzyszących; występowała ona aż u 76% tych psów. Raffan podkreśla jednak, że nie przyglądano się szczeniakom i nie sprawdzano, czy jeśli mają mutację, [naprawdę] są częściej kwalifikowane do szkolenia [z nagrodami w postaci jedzenia].

Odkrycie Brytyjczyków ma znaczenie dla pacjentów z otyłością. Wcześniej trudniej było studiować wpływ mutacji POMC, ponieważ u myszy i szczurów, popularnych modeli otyłości, gen ten jest inny niż u ludzi. Naukowcy sądzą, że dzięki dalszym badaniom otyłych labradorów uda się nie tylko poprawić dobrostan tej rasy, ale i rozwinąć wiedzę nt. zdrowia ludzi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...