Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najstarsze dowody dot. serowarstwa w wysokich Alpach

Rekomendowane odpowiedzi

Archeolodzy znaleźli dowody, że produkcja serów na terenie szwajcarskich Alp datuje się już na czasy prehistoryczne.

Międzynarodowy zespół, w którego skład wchodzili m.in. naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, analizował skład resztek znajdujących się na 30 fragmentach naczyń ceramicznych z 6 stanowisk na terenie szwajcarskich Alp. Zgodnie z datowaniem, ich wiek wahał się od neolitu do epoki żelaza. Okazało się, że resztki z ceramiki z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą, czyli epoki żelaza, miały identyczne sygnatury, związane z podgrzewaniem mleka takich zwierząt jak krowy, owce i kozy (podgrzewanie to etap wytwarzania sera).

Wyekstrahowane lipidy zbadano za pomocą chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią masową (GC-MS), a także chromatografii gazowej z izotopowym spektrometrem mas (GC/C/IRMS).

Badane fragmenty naczyń znaleziono w ruinach kamiennych budowli, przypominających współczesne alpejskie domki, w których w miesiącach letnich wytwarza się sery.

Archeolodzy podkreślają, że dotąd przez złe zachowanie stanowisk praktycznie nie dysponowano informacjami nt. serowarstwa na wysokościach. Autorzy publikacji z pisma PLoS ONE twierdzą, że rozwój alpejskiego mleczarstwa przypada mniej więcej na ten sam czas, co rozrost populacji i rolnictwa na nizinach. Wymusiło to na pasterzach przeniesienie się z dolin na większe wysokości.

Nawet dziś wytwarzanie sera w wysokich górach wiąże się z olbrzymim wysiłkiem. Prehistoryczni pasterze musieli mieć szczegółowe informacje o lokalizacji pastwisk, umieć sobie radzić z nieprzewidywalną pogodą i dysponować wiedzą technologiczną, jak przekształcić mleko w odżywczy i nadający się do przechowywania produkt - podkreśla dr Francesco Carrer z Uniwersytetu w Newcastle, dodając, że w przyszłości trzeba będzie jeszcze ustalić, czy pasterze robili ser z jednego rodzaju mleka, czy też raczej z mieszaniny różnych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...