Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kolejna małpia akuszerka

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ małpy przeważnie wydają młode na świat nocą, dzięki czemu mogą się schować przed wzrokiem drapieżników, dotąd przez brak informacji naukowcy sądzili, że samice rodzą w samotności. Ostatnio jednak po kilkudziesięciu latach obserwacji udało im się nie tylko dostrzec rodzącą w dzień rokselanę złocistą (Rhinopithecus roxellana), ale i pomagającą jej inną samicę - położną.

Gdy tylko u ciężarnej pojawiły się pierwsze objawy pobudzenia, od razu pojawiła się akuszerka, która zaczęła ją iskać. Wkrótce wystąpiły wyraźne skurcze. Kiedy widać było włosy na głowie młodego, położna 2 razy próbowała je wyciągnąć z kanału rodnego. Po ukazaniu się główki matka sięgnęła w dół i zaczęła wydobywać dziecko. Druga samica pomagała jej, aż młode urodziło się do końca.

Później położna odwiedzała matkę, która pozwalała jej trzymać i lizać noworodka (najpierw jednak sama go nakarmiła i oczyściła).

Pomocnica i kolejna samica mogły trzymać dziecko dopiero 77 min po porodzie. Kiedy młodym chciała się zająć trzecia młoda samica, matka jej na to nie pozwoliła.

Akcja porodowa trwała zaledwie 4 min 10 s. Następnie matka przegryzła pępowinę i zjadła odżywcze łożysko.

Poród zaobserwowany w górach Qin Ling w we wschodnich Chinach został opisany w periodyku Primates.

Asysta w czasie porodu była często uważana za unikatowo ludzkie zachowanie, podkreśla Bao-Guo Li z Northwest University w Xi'an. Choć powtarza się, że "zjawisko to nie występuje zbyt często u dzikich naczelnych", w 2013 r. w piśmie Behavioural Processes ukazał się opis analogicznego postępowania u dzikich Rhinopithecus bieti, a rok później na łamach Primates publikacja dotyczącego kolejnego gatunku endemicznego dla Chin - Trachypithecus leucocephalus. Pierwsi świadkowie porodu u dzikich bonobo także zauważyli obecność 2 towarzyszek. Niewykluczone więc, że położne występują u małp częściej, niż jesteśmy skłonni zakładać. Trudności z zaobserwowaniem nie pozwalają po prostu stwierdzić, jak bardzo rozpowszechnione jest to zjawisko i czemu jedne małpy pomagają sobie, a inne nie.

Wg Li, pomoc położnych zapewnia korzyści w zakresie wysiłku fizycznego, a także wsparcia społecznego i emocjonalnego.

W kolejnym etapie badań, by ocenić, czy położne rzeczywiście są tak rozpowszechnione, naukowcy chcą nagrać poród nocny. Biolodzy sugerują, że o tej porze akuszerek może być jeszcze więcej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...