Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Borówki pomogą w zespole stresu pourazowego?

Rekomendowane odpowiedzi

Specjaliści mogą zaproponować chorym z zespołem stresu pourazowego (PTSD) ograniczony wachlarz terapii medycznych, jednak ostatnie badania na szczurach dają nadzieję, że uda się to zmienić za pomocą popularnego owocu - borówek amerykańskich. Zespół z Uniwersytetu Stanowego Luizjany zauważył bowiem, że wpływa on zarówno na czynniki genetyczne, jak i biochemiczne związane z PTSD.

By się upewnić, że to działa, musimy przeprowadzić testy kliniczne na ludziach, ale istnieją dowody, że borówki mogą pomóc w złagodzeniu części problemów związanych z PTSD. Wydaje się, że w międzyczasie bezpiecznie jest mówić, że jedzenie borówek nie szkodzi, a może pomóc osobom z zespołem stresu pourazowego - przekonuje dr Joseph Francis.

Chcąc lepiej poznać PTSD u ludzi, naukowcy opracowali proces prowadzący do analogicznych objawów u szczurów. Przez to w reakcji na nieznany obiekt zwierzęta wykazują np. strach zamiast ciekawości.

W ramach nowego badania Amerykanie skupili się na roli genu SKA2, którego ekspresja jest nieprawidłowo niska u ludzi popełniających samobójstwo. Mimo że nie da się, oczywiście, stwierdzić, czy szczury mają myśli samobójcze, Francis i dr Philip Ebenezer ustalili, że u gryzoni z objawami PTSD ekspresja SKA2 także jest niższa od poziomów typowych dla przeciętnych zwierząt laboratoryjnych.

Na dalszym etapie eksperymentu naukowcy stosowali u części szczurów z objawami przypominającymi PTSD dietę bogatą w borówki (był to odpowiednik ok. 2 kubków tych owoców dziennie u ludzi). Okazało się, że w porównaniu do grupy z normalną dietą, poziom SKA2 wzrósł.

U zwierząt z PTSD obserwowano spadek poziomu SKA2 we krwi, a także w korze przedczołowej i hipokampie. Ponieważ stężenia SKA2 wzrosły pod wpływem borówek, wyniki sugerują, że czynnik niefarmakologiczny taki jak owoce może wpłynąć na ekspresję tego ważnego genu.

Najnowsze badanie było inspirowane studium Francisa i Ebenezera z zeszłego roku, które pokazało, że karmione borówkami szczury z PTSD doświadczały wzrostów poziomu serotoniny w mózgu. Jako że sertoninę nazywa się hormonem szczęścia, wyniki sugerują, że borówki amerykańskie mogą pomóc w zwalczeniu depresji u pacjentów z zespołem stresu pourazowego.

Teraz Amerykanie chcą zbadać zależności między SKA2 a poziomami serotoniny. To pozwoli ustalić, czy borówki usuwają depresję i zmniejszają tendencje samobójcze, wpływając na pojedynczy szlak.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...