Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Azję czekają poważne niedobory wody

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z MIT ostrzegają, że wzrost ekonomiczny i rosnąca liczba ludności w połączeniu z globalnym ociepleniem mogą spowodować, że na dużych obszarach Azji, zamieszkanych przez połowę ludzkości, pojawią się problemy z dostępem do wody pitnej. Taki scenariusz może stać się rzeczywistością jeszcze przed rokiem 2050.

Naukowcy z MIT przeprowadzili olbrzymią liczbę symulacji dotyczących przyszłego rozwoju sytuacji i stwierdzili, że mediana przewidywanego wzrostu ekonomicznego, demograficznego oraz zmian klimatycznych spowoduje, że w ciągu najbliższych 35 lat aż o 1 miliard więcej mieszkańców Azji doświadczy poważnych problemów z dostępem do wody niż ma to miejsce obecnie.
To nie jest tylko problem zmian klimatycznych. Nie możemy zignorować faktu, że rozwój gospodarczy i demograficzny mają olbrzymi wpływ na zapotrzebowanie na surowce i sposób zarządzania nimi. Zmiany klimatyczne tylko powiększają problem - mówi współautor badań Adam Schlosser.

Na potrzeby badań wykorzystano stworzony na MIT Integrated Global Systems Model. Zawiera on probabilistyczne projekcie wzrostu gospodarczego, demograficznego, zmian klimatycznych i emisji węgla. Model ten połączono ze szczegółowymi danymi i modelami dotyczącymi użycia wody na wielkich obszarach Azji obejmujących m.in. Chiny i Indie. Następnie uruchomiono szereg symulacji z różnymi założeniami. W części z nich badano wpływ wzrostu gospodarczego i demograficznego przy założeniu ustabilizowania się klimatu, w innych założono zmiany klimatyczne przy niezmiennym poziomie rozwoju gospodarczego i demograficznego, a w jeszcze innych badano jednocześnie zmiany klimatyczne jak i gospodarcze oraz demograficzne.

Naukowcy zauważyli, że wpływ różnych czynników zależy od regionu. W Chinach największe znaczenie ma wzrost gospodarczy i bogacenie się ludności. W Indiach zaś największą rolę odgrywa rosnąca liczba ludności.

Uczeni zastrzegają, że modelowanie zużycia wody jest bardzo trudnym zadaniem, gdyż mamy tu do czynienia z systemem naczyń połączonych. Wystarczy bowiem, że w jednym miejscu cieku wodnego będziemy mieli do czynienia z dużym wzrostem liczby ludności i wystąpi tam susza, by miało to kolosalny wpływ na obszary położone poniżej, gdzie woda dopiero dopłynie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...