Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szybkie i wściekłe

Rekomendowane odpowiedzi

Sekretarze (Sagittarius serpentarius) często kopią i następują na głowę ofiary, zabijając ją lub ogłuszając. Zważywszy, że ich ulubionym pokarmem są węże, uderzenie musi być zarówno szybkie, jak i celne. Ostatnio brytyjscy biolodzy zmierzyli siłę kopnięcia Madeline'a, samca z Hawk Conservancy Trust, który w ramach pokazów dla publiczności rozprawia się z gumową atrapą węża. Okazało się, że ptak generuje siłę rzędu 195 niutonów. To wystarczy, by zabić ofiarę jednym uderzeniem.

Jak podkreśla dr Steve Portugal, wykładowca Royal Holloway University of London, jeszcze większe wrażenie robi prędkość działania Madeline'a. Czas uderzenia w głowę węża wynosił bowiem zaledwie 15 milisekund (warto przypomnieć, że mrugnięcie trwa ok. 150 ms).

Podczas eksperymentu naukowcy posłużyli się ukrytymi platformami tensometrycznymi. Przeciągali nad nimi gumowe węże. Każdy atak oceniano pod kątem czasowania, prędkości i siły uderzenia.

Autorzy publikacji z pisma Current Biology podkreślają, że biorąc pod uwagę prędkość kopnięć i długość nóg sekretarzy, niemożliwe jest, by ptaki bazowały na propriocepcji (zmyśle kinestetycznym). Zamiast tego wykorzystują wskazówki wzrokowe i sprzężenie w przód (ang. feedforward). To oznacza, że mogą dokonywać korekt dopiero w następnym podejściu. Gdy zapoczątkują kopnięcie, nie ma możliwości przystosowania czy zmiany.

By kopać tak szybko, mocno i dokładnie, żeby ogłuszyć/zabić ofiarę (konsekwencje nietrafienia w jadowitego węża mogą w końcu być śmiertelne), potrzeba precyzyjnego namierzania, a to oznacza rozbudowaną współpracę układów wzrokowego i nerwowo-mięśniowego.

Dr Monica Daley z Royal Veterinary College dodaje, że odkrycia odnośnie do sekretarzy będzie można wykorzystać m.in. w robotyce czy protetyce. Porównywalnym [do kopnięć S. serpentarius] zadaniem byłoby granie w bejsbol z protezą ramienia [...].

Naukowcy mają nadzieję, że dotychczasowe ustalenia pomogą też w rekonstrukcji technik polowania wymarłych nielotnych ptaków neognatycznych Phorusrhacidae.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...