Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Połączyli związki z alg i skorupiaków i uzyskali nowy opatrunek

Rekomendowane odpowiedzi

W laboratorium Uniwersytetu w Bolton powstał materiał opatrunkowy z włókna kompozytowego. Alchit, bo o nim mowa, stanowi połączenie kwasu alginowego [składnika ścian komórkowych wielu glonów i trawy morskiej] oraz chitozanu z pancerzyków skorupiaków. Oba związki mają już zastosowania medyczne. Chitozan jest naturalnie przeciwdrobnoustrojowy i przyspiesza gojenie ran [...] - wyjaśnia prof. Mohsen Miraftab.

Materiał ma być produkowany w Chinach. Zgodnie z planem, sprzedaż opatrunku w Wielkiej Brytanii  powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku. W testach alchit wypadał lepiej od innych podobnych produktów.

Zanurzony w wodzie, alchit wchłania ponad 40-krotność swojej wagi. Oznacza to, że będzie mógł odciągać wilgoć od rany. W dotyku przypomina galaretkę. Ponieważ odchodzi od ciała w jednym kawałku, nie powoduje dodatkowych urazów.

Ekipie Miraftaba jako pierwszej udało się uzyskać włókna kompozytowe o wytrzymałości odpowiedniej do utworzenia opatrunku.

Naukowcy stworzyli też inspirowaną helisą protezę naczyniową o średnicy poniżej 6 mm. Będzie ona umieszczana chirurgicznie w organizmie pacjentów np. z chorobą niedokrwienną serca. Obecne przeszczepy są podatne na zwapnienie i odkładanie cholesterolu, co ostatecznie prowadzi do zaczopowania drobnych naczyń, a nawet śmierci.

Krew w naczyniach nie porusza się w linii prostej, lecz płynie spiralnie. Tworząc w implancie strukturę helisy, sprawiamy, że krew porusza się w naturalny dla siebie sposób. Obmywanie wnętrza zapobiega kalcyfikacji.

Technologia protezy będzie jeszcze ulepszana. Brytyjczycy wspominają też o testach z partnerami z innych uczelni.

Oprócz tego zespół Miraftaba stworzył technikę tkania włókien kolagenowych, które można wplatać w uszkodzone ścięgno, zapewniając naturalne rusztowanie dla wzrostu komórek. Nowa technologia pozwala uzyskać ciągłą nić o kontrolowanej giętkości.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...