Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Najstarsza herbata

Recommended Posts

W grobie jednego z chińskich cesarzy znaleziono najstarszą herbatę na świecie. Jest ona starsza nie tylko od wcześniej znanych fizycznych przykładów obecności tej rośliny, jak i od doniesień na jej temat.

Najstarszy tekst, który jednoznacznie mówi o piciu herbaty pochodzi z 59 roku przed naszą erą, z czasów zachodniej dynastii Han. Z kolei jeszcze do niedawna najstarsza próbka herbaty, jaką dysponowaliśmy, pochodziła z czasów północnej dynastii Song, która panowała w latach 960-1127.

Teraz dysponujemy próbką herbaty pochodzącą z roku 141 przed Chrystusem. Znaleziono ją w Mauzoleum Han Yangling, które zbudowano dla cesarza Han Jingdi (Liu Qi) z dynastii Han. Panował on w latach 157-141 przed naszą erą. W mauzoleum odkryto broń, ceramikę i różne rośliny. Znaleziono tam też ciemną zbitą masę, złożoną prawdopodobnie z liści. Stan liści nie pozwolił jednak zidentyfikować roślin wchodzących w skład obiektu na podstawie samych cech morfologicznych. Masę poddano zatem specjalistycznym badaniom spektroskopowym. Naukowcy stwierdzili, że zawartość kofeiny, teiny oraz specyficzny kształt kryształów szczawianu wapnia odpowiadają składowi herbaty. Jednak nie byle jakiej herbaty, ale najlepszym i najdelikatniejszym pączkom ze szczytu rośliny. Tego się można było spodziewać - cesarz pił napar najwyższej jakości.

Zidentyfikowanie herbaty w grobowcu cesarza pozwala nam rzucić nieco światła na początki jednego z ulubionych napojów świata - powiedział profesor Dorian Fuller, dyrektora Międzynarodowego Centrum Chińskiego Dziedzictwa i Archeologii.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...