Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Setki grobowców w Ed-Dur

Rekomendowane odpowiedzi

Na stanowisku Ed-Dur w emiracie Umm al-Kajwajn odkryto 500 grobowców datowanych na około 100 rok naszej ery. Prostokątne grobowce wykonano z kamieni wydobytych z morza. Wszystkie grobowce zwrócone są na linii północ-wschód, z wyjątkiem jednego, znajdującego się na linii północ-zachód. Wszystkie wybudowano obok domostw, gdyż miejscowa ludność wierzyła, że życie po śmierci jest nierozerwalną kontynuacją życia - mówi Alia Al Ghafi, kierująca w emiracie wydziałem starożytności i dziedzictwa.

Podczas najnowszego sezonu archeologicznego wykopano też perły, żelazne i brązowe groty strzał, ceramikę i naczynia szklane. Odkrycie pereł świadczy o tym, że w przeszłości miejsce wykopalisk było portem - stwierdziła uczona. Znaleźliśmy też miecze, piece do wypieku żywności, różne rodzaje paciorków oraz monety z czasów Aleksandra Wielkiego - dodaje.

Stanowisko archeologiczne Ed-Dur, jedno z największych na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zostało odkryte w 1973 roku przez irackich archeologów. Prace na nim rozpoczęły się w roku 1974. Przez lata znajdowano tam kamienne domostwa i monety. W latach 1989-1995 odkopano świątynię bóstwa słońca udekorowaną aramejskimi inskrypcjami. Obecnie trwają prace nad jej odrestaurowaniem. W 2009 roku rozpoczęto kolejną serię regularnych wykopalisk, która jest kontynuowana do dzisiaj.

Profesor Hamad bin Seray, autor książek na temat Ed-Dur i całego regionu mówi, że z dotychczasowych badań wiemy, iż Ed-Dur był portem należącym do Omana, miasta wspomnianego w Historii Naturalnej przez Pliniusza Starszego. Omana uważa się za dzisiejsze Sohar, dawną stolicę obecnego Omanu. Fakt, że w Ed-Dur znajdowana jest szkliwiona ceramika oraz monety z terenów Półwyspu Apenińskiego, Grecji, Persji, Indii i basenu Morza Śródziemnego wskazuje, iż był to międzynarodowy port łączący Zatokę Perską z resztą świata.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...