Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Działanie środków przeciwbólowych zależy od mikrobiomu

Rekomendowane odpowiedzi

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zmieniają skład mikrobiomu jelitowego, co wpływa na sposób ich metabolizowania i ograniczenie skuteczności.

Zespół ze Szkoły Medycznej Perelmana Uniwersytetu Pensylwanii wyjaśnia, że interakcje między mikroflorą jelit a indometacyną hamują działanie cyklooksygenaz 1 i 2 (COX-1 i COX-2). Zahamowanie aktywności cyklooksygenaz uniemożliwia syntezę prostaglandyn, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia objawów stanu zapalnego. Ponieważ jednak prostaglandyny chronią także błonę wyściełającą żołądek, zmniejszając m.in. wytwarzanie kwasu żołądkowego, NLPZ mogą prowadzić do rozwoju wrzodów i krwawienia.

Podczas eksperymentów i ostra, i przewlekła ekspozycja na indometacynę hamowała produkcję prostaglandyn i powodowała uszkodzenia jelita cienkiego (przypominające uszkodzenia układu pokarmowego ludzi zażywających NLPZ). Prowadziły one do zwiększonej przepuszczalności, wrzodów, krwawienia i perforacji. Głębokie sekwencjonowanie mikrobiomu wykazało, że w obu modelach dawkowania ekspozycja na indometacynę skutkowała zmianą składu mikrobiomu w kierunku prozapalnym: widoczna była ekspansja bakterii z rodzin Peptococcaceae i Erysipelotrichaceae w jelicie i zmniejszenie udziału rodziny S24-7 w mikroflorze kałowej.

By określić wpływ bakterii na metabolizm indometacyny, naukowcy zastosowali antybiotyk. Później prowadzili porównania z grupą kontrolną. Okazało się, że zmiana farmakokinetyki i farmakodynamiki działania NLPZ wiązała się ze zmniejszeniem aktywności bakteryjnego enzymu β-glukuronidazy. W sytuacji braku enzymu reabsorpcja indometacyny do krwiobiegu ulegała ograniczeniu, skutkując zwiększonym wydalaniem i zmniejszoną ekspozycją na lek. Przez to spadała zdolność NLPZ do inhibicji prostaglandyn prozapalnych.

Autorzy publikacji z pisma eLife uważają, że uzyskane wyniki rodzą kilka pytań, np. czy hamowanie COX-1 i COX-2 będzie różnie wpływać na mikrobiom, zważywszy, że inhibitory COX-2 powodują mniej powikłań ze strony układu pokarmowego. Ponieważ wcześniej wykazano, że zegar biologiczny gospodarza wpływa na mikrobiom jelit, Amerykanie zamierzają też ustalić, czy przyjmowanie NLPZ o różnych porach dnia może prowadzić do większej skuteczności i mniejszej liczby skutków ubocznych w modelach zwierzęcych, a ostatecznie i u ludzi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...