Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pierwsza szczepionka na dengę

Rekomendowane odpowiedzi

Denga to bolesna, podobna do grypy choroba, którą zaraża się 400 milionów ludzi rocznie. Jej ostre postaci stanowią śmiertelne zagrożenie, szczególnie dla dzieci. W mijającym miesiącu w trzech krajach zatwierdzono do użytku pierwszą szczepionkę przeciwko tej przenoszonej przez komary chorobie.

Dengvaxia autorstwa francuskiej firmy Sanofi została dopuszczona do użytku w Meksyku, Brazylii i na Filipinach. Na razie nie ustalono jej ceny oraz sposobu przeprowadzania szczepień.

Dengvaxia ma za zadanie pobudzić układ odpornościowy poprzez wytworzenie przeciwciał dla wszystkich czterech odmian dengi. Szczepionka składa się z osłabionego żywego wirusa żółtej gorączki zawierającego geny kodujące proteiny dengi.

Denga staje się coraz większym problemem dla ludzkości. Ludzie coraz częściej podróżują do krajów, gdzie występuje ona endemicznie, z drugiej zaś strony wskutek globalnego ocieplenia zwiększa się zasięg Aedes aegypti, komara, który przenosi tę chorobę. Ostatnio doszło do zachorowań w Japonii, gdzie denga nie występowała od 70 lat. Epidemia dengi wybuchła też na Hawajach, a w Puerto Rico jest to choroba endemiczna. Rośnie liczba zachorowań w Brazylii i krajach sąsiadujących.

Dangvaxia z pewnością pomoże, chociaż nie jest idealnym środkiem zaradczym. Podczas testów klinicznych szczepionka redukowała ryzyko zachorowania o około 60%. Szczepionka wydaje się najmniej skuteczna u dzieci, szczególnie poniżej 6. roku życia, a to one najbardziej potrzebują środka zaradczego. Istnieją też wątpliwości co do jej skuteczności u osób starszych, szczególnie tych, które w późniejszym życiu zapadły na ostrzejszą formę choroby. Dlatego też środek został zatwierdzony wyłącznie do użytku na ludziach w wieku 9-45 lat żyjących na obszarach, gdzie denga występuje endemicznie.

Denga to nie jedyna choroba, która coraz bardziej się rozpowszechnia. W krajach tropikalnych występują inne choroby przenoszone przez komary, jak chikungunya oraz zika. Ta druga niesie ze sobą objawy podobne do dengi, ale powiązaną ją z rodzeniem się dzieci o małych głowach (mikrcefalia) oraz paraliżem. Specjaliści informują o nagłym niewytłumaczalnym wzroście zachorowań na zikę w północno-wschodniej Brazylii.

Denga występuje też w USA. Jest endemiczna w Puerto Rico, przypadki zachorowań pojawiają się na Florydzie i Hawajach. Na razie nie wiadomo, czy i jak szczepionka mogła by być używana w Stanach Zjednoczonych. FDA nie może się wypowiadać na temat leku, dopóki nie otrzyma od producenta wniosku o jego dopuszczenie na rynek.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...