Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mikrobiom wytwarza ze składników wyciągu z granatu związki chroniące przed alzheimerem

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukując w wyciągu z granatów związku lub związków, które chronią przed rozwojem choroby Alzheimera (ChA), amerykańscy naukowcy odkryli, że mogą nimi być urolityny, wytwarzane z polifenoli przez bakterie mikrobiomu jelitowego.

W ramach wcześniejszych badań na zwierzętach ustalono, że ekstrakt z owoców granatu chroni przed ChA, nie było jednak wiadomo, jakim związkom można przypisać to działanie. By rozstrzygnąć tę kwestię, zespół dr. Navindry Seerama z University of Rhode Island postanowił sprawdzić, jakie składniki wyciągu są w stanie pokonać barierę krew-mózg (BKM) i zapobiec powstawaniu depozytów amyloidowych.

Z ekstraktu z owoców granatu wyizolowano 21 związków, głównie polifenoli. Okazało się, że polifenole nie są w stanie pokonać BKM, ale przeciwzapalne urolityny - metabolity elagotanoidów - już tak.

Badacze wykazali, że w warunkach in vitro urolityny zmniejszały poziom fibrylacji beta-amyloidu. Dodatkowo związki te wydłużały życie nicieni wykorzystywanych w roli modelu ChA.

Autorzy publikacji z pisma ACS Chemical Neuroscience podkreślają, że potrzeba dalszych badań, które pokażą, czy urolityny da się wykorzystać do zapobiegania i leczenia choroby Alzheimera u ludzi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...