Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Aspiryna nie chroni przed rakiem, ale zmniejsza gęstość piersi

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowsze badania specjalistów z Penn Medicine wykazały, że aspiryna nie chroni przed nowotworem, dodatkowo nie poprawia też rokowań ani przeżywalności chorych z agresywnym rakiem sutka. Okazuje się jednak, że zmniejsza gęstość tkanki, pozwalając w pewnych przypadkach na wcześniejsze wykrycie zmian.

Wyniki obu badań mają być zaprezentowane 9 grudnia na Sympozjum Raka Piersi w San Antonio.

W ramach pierwszego badania naukowcy przyglądali się wzorcom zażywania aspiryny, patologii nowotworu i ogólnej przeżywalności 1000 pacjentek leczonych w Centrum Nowotworów Abramsona. Zdiagnozowano u nich różne typy guzów, w tym raki z nadekspresją receptora HER2 czy raki potrójnie negatywne (czyli takie, w przypadku których w analizach immunohistochemicznych nie stwierdza się ekspresji receptorów estrogenów, receptora progesteronu i receptora naskórkowego czynnika wzrostu HER2). Czternaście procent uczestniczek wspominało o stosowaniu aspiryny przez co najmniej 30 dni przed postawieniem diagnozy.

Zespół dr Julii C. Tchou stwierdził, że historia przyjmowania aspiryny nie wiązała się z polepszoną przeżywalnością, bez względu na status receptorów. Po pięciu latach śledzenia losów pacjentek Amerykanie zauważyli nawet, że niskie dawki aspiryny korelowały z niższą ogólną przeżywalnością, w porównaniu do pacjentek, które nie przyjmowały jej przed rozpoznaniem.

Wcześniejsze badania wykazywały, że aspiryna może zapewnić przeciwnowotworowe korzyści. Wiele z nich miało jednak charakter wstępny, przedkliniczny [...]. Ich autorzy nie przyglądali się też uprzedniemu zażywaniu aspiryny. Nasze danie nie potwierdzają tezy, że ta stosowana od 100 lat pigułka ma właściwości ochronne [...] w przypadku kobiet z rakiem piersi. By to potwierdzić [lub wykluczyć], potrzebne są jednak większe badania kohortowe - wyjaśnia doktorantka Yun R. Li.

W ramach 2. badania akademicy sprawdzali, czy wykorzystanie aspiryny wiąże się z gęstością piersi (duża gęstość tkanki gruczołowej należy do biomarkerów ryzyka). Oceniano dokumentację medyczną 26 tys. kobiet, które przeszły rutynową mammografię w 2012 i 2013 r. i w poprzednim roku odbyły wizytę u lekarza (w jej trakcie spisano zażywane leki). Zespół natrafił na ujemną zależność między stosowaniem aspiryny a gęstością tkanki stwierdzaną w czasie mammografii. W porównaniu do kobiet z bardzo gęstymi piersiami, kobiety z większą zawartością tkanki tłuszczowej i mniej gęstymi piersiami częściej stosowały aspirynę. Amerykanie stwierdzili też, że prawdopodobieństwo posiadania skrajnie gęstych piersi spadało z dawką zażywanej aspiryny. Korelacja była szczególnie istotna u kobiet poniżej 60. r.ż. i wśród Afroamerykanek.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestawy do eutanazji do kupienia i ciała niech gniją, bo to się bardziej opłaca! Oszczędność i kalkulacja!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...