Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Powłoka z aktywatora zapobiega tworzeniu biofilmu

Rekomendowane odpowiedzi

Jakub Kwiecinski, Tao Jin i współpracownicy z Sahlgrenska Academy odkryli, że pokrycie urządzeń medycznych, np. cewników, tkankowym aktywatorem plazminogenu (t-PA) zapobiega tworzeniu na nich biofilmu gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). To bardzo ważne osiągnięcie, zważywszy że S. aureus stanowi wiodącą przyczynę zakażeń szpitalnych.

Rosnący biofilm musi się jakoś zakotwiczyć i w ramach wcześniejszych badań zespół prof. Jina wykazał, że gronkowiec wykorzystuje do tego celu układ krzepnięcia, a konkretnie rusztowanie mikroskrzepów. Dywagowaliśmy, że jeśli zmusimy ludzki organizm do rozpuszczenia tych skrzepów, możemy zapobiec powstaniu biofilmu - podkreśla dr Kwiecinski.

Naukowcy postanowili więc pokryć powierzchnię t-PA. To pozbawia S. aureus rusztowania do utworzenia biofilmu i zapobiega rozwojowi zakażenia. Skuteczność rozwiązania zaprezentowano zarówno w laboratorium, jak i po wszczepieniu myszom cewników powleczonych tkankowym aktywatorem plazminogenu.

Kwiecinski wyjaśnia, że kluczem do sukcesu było wykroczenie poza domenę bakterii i przyjrzenie się temu, jak do infekcji przyczyna się nasz organizm. Metoda może być wykorzystana do blokowania tworzenia biofilmów nie tylko S. aureus.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...