Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Porowaty płyn

Rekomendowane odpowiedzi

Połączenie sztywnych organicznych molekuł w formie klatki oraz rozpuszczalnika stworzyło... porowaty płyn. To przedstawiciel nowej klasy materiałów, łączących zalety płynu i adsorbentu z ciała stałego. Może on znaleźć zastosowanie w takich dziedzinach jak kataliza czy przechwytywanie węgla.

Porowate ciała stałe są często wykorzystywane w różnych procesach chemicznych. Mają one stałe pory o regularnych kształtach. W przeciwieństwie do nich "porowaty" płyn nie ma ściśle określonych zagłębień w stałych miejscach. Może to być zaletą, gdyż połączenie płynności z porowatością to bardzo poszukiwane cechy.

Porowaty płyn to dzieło naukowców z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Argentyny. Stworzyli oni specjalne sztywne "klatki" organiczne, które mogą być rozprowadzane w dowolnym płynie, a ich wiązania chemiczne nie ulegają przerwaniu. Twórcy nowego materiału podkreślają, że zasadniczo różni się on od makromolekularnych płynów zawierających koloidalne sfery krzemionkowe. Mamy tutaj do czynienia z molekułami przypominającymi klatkę. Wewnątrz są one puste. Mamy dostęp do ich wnętrza przez niewielkie okienka. Rozprowadziliśmy olbrzymią liczbę takich molekuł w rozpuszczalniku, którego własne molekuły są zbyt duże, by przedostać się do wnętrza klatek - wyjaśnia Stuart James z Queen's University Belfast. "W ten sposób stworzyliśmy płyn z pustymi porami, które się w nim przemieszczają.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...