Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Na dnie Oceanu Atlantyckiego odkryto największy z dotychczas odnalezionych zatopionych skarbów. Pochodzi on z wraku, który przewoził 500 000 srebrnych i złotych kolonialnych monet. Szacuje się, że kolekcjonerzy i inwestorzy zapłacą za każdą z nich średnio 1000 dolarów. Tak więc cały skarb wart jest około 500 milionów USD.

Firma Odyssey Marine Exploration z Florydy, która odkryła wrak ze skarbem, nie chce zdradzić jego położenia. Jej specjaliści nie są nawet pewni, jakiej narodowości jest wrak, jaka jest jego nazwa i kiedy zatonął. Trudności z ustaleniem tych danych wynikają z tego, że statek znaleziono w okolicach, gdzie zatonęło wiele okrętów.

Greg Stemm, współzałożyciel Odyssey Marine Exploration zapewnia, że wrak leży na wodach międzynarodowych. Jesienią ubiegłego roku Odyssey Marine Exploration zwróciła się do sądu z prośbą o przyznanie wyłącznych praw do wraku XVII-wiecznego okrętu kupieckiego, który spoczywa na dnie w odległości 40 mil od południowo-zachodnich wybrzeży Anglii. Przed kilkoma dniami sąd przyznał firmie takie prawa. Można więc przypuszczać, że skarb pochodzi właśnie z tej jednostki.

Odyssey trzyma całą operację "Black Swan”, bo tak nazwano projekt odnalezienia i wydobycia skarbu, w tajemnicy. Nie zdradza więc nawet jakie monety wydobyto, jakie są ich nominały i który kraj je emitował.

Nick Bruyer, numizmatyk, który widział monety mówi, że jego zdaniem, nigdy nie były one w obiegu. Poinformował, że są one w znacznie lepszej kondycji niż monety znajdowane zwykle na wrakach z tego samego okresu. To właśnie on oszacował wartość skarbu. Uważa, że wartość niektórych z monet może przekroczyć dziesięć tysięcy dolarów.

Informacja o odkryciu spowodowała, że cena akcji Odyssey zwiększyła się o 80,9%.

W styczniu bieżącego roku firma uzyskała od hiszpańskiego rządu zgodę na poszukiwania HMS Sussex, okrętu flagowego brytyjskiej floty, który zatonął u wybrzeży Gibraltaru podczas sztormu w 1694 roku. Okręt prowadził brytyjską flotę do walki z Francją na Morzu Śródziemnym. Historycy twierdzą, że w jego ładowniach znajdowało się dziewięć ton złotych monet, za które Brytyjczycy chcieli kupić sobie sojusz z księciem Savoy. Odyssey szacuje, że ten skarb może być warty ponad 500 milionów dolarów.

Jeśli i ten skarb zostanie znaleziony, Odyssey Marine Exploration będzie musiała, na podstawie umowy z rządem w Madrycie, podzielić się nim z Wielką Brytanią. Firma zatrzyma 80% z pierwszych 45 milionów dolarów i 50% z reszty.

Dotychczas najcenniejszym skarbem wydobytym z morskich głębin był ładunek hiszpańskiego galeonu Nuestra Señora de Atocha, który zatonął u wybrzeży Florydy podczas huraganu w 1622 roku. Poszukiwacz skarbów Mel Fisher wydobył w 1985 roku monety i precjoza wartości 400 milionów dolarów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pochodzi on z wraku, który przewoził 500 000 srebrnych i złotych kolonialnych monet. Szacuje się, że kolekcjonerzy i inwestorzy zapłacą za każdą z nich średnio 1000 dolarów. Tak więc cały skarb wart jest około 500 milionów USD

 

To się nazywa Pieniądz po tylu latach jeszcze przybył na wartości , odwrotnie do naszaj złotówki która w jedną noc straciła cztery zera  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
To, że straciła w jedną noc cztery zera znaczy, że jej wartość wzrosła.

 

Wartość to możliwość nabycia czegoś:

 

Policzmy: przed denominacją 100zł kosztowała 1/2 litra wódki.

po denominacji 100zł to 1grosz - pytanie czy 1/2 (połówka) - kosztuje dzisiaj 1grosz?? czy może 18zł. czyli 1800razy więcej.(czy wypłaty wzrosły 1800 razy??) - nie

 

Inaczej połówka kosztowała w peweksie (jak nie szło kupić w sklepie) 0,95 dol

 

Inaczej czy dzisiaj kupisz wódkę za 2,50 zł ?? a przecież nie zmieniła się ilość ziemniaków, gruntu,słońca itd. potrzebna do wyprodukowania  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Policzmy: przed denominacją 100zł kosztowała 1/2 litra wódki.

po denominacji 100zł to 1grosz - pytanie czy 1/2 (połówka) - kosztuje dzisiaj 1grosz??

Łojej, ideologia Leppera jak się patrzy.

 

Z kolei pewnie jak się dodrukuje pieniędzy, to ludzie będą bogatsi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z kolei pewnie jak się dodrukuje pieniędzy, to ludzie będą bogatsi?

 

Prawie trafiłeś , a dokładnie ubytek wartości pieniądza powoduje każdy udzielony kredyt przez banki.

 

Dlatego wartość nabywcza zł a tym samym twoja praca są coraz mniej warte.  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawet nie będę komentował. Tym postem sam pokazałeś, ile wiesz na ten temat ;) z mojej strony tyle

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

Nieźle... dużo tego wydobyli. Szkoda u nas nie ma jakiś nawet pomniejszych firm, które zajmowały by się chociażby wrakami na Wiśle. Tak dużo jest wspaniałych, ciekawych rzeczy do wydobycia. kolega, który spływał swoją łodzią po Wiśle, do Warszawy, od jakiegoś miejsca 300 km wyżej, to opowiadał, że ogrom leży pozatapianych jakiś starych łodzi... bardzo starych. Wspaniałe artefakty dla muzeów, skansenów, atrakcyjniej by to wyglądało, gdyby więcej w Polsce takich miejsc było.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...