Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Powstanie pierwsza gazeta na elektronicznym papierze

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykańskie wydawnictwo Hearst ogłosiło, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy rozpocznie wydawanie pisma Seattle Post Intelligencer na papierze elektronicznym. Nikt wcześniej nie zadeklarował podobnych zamiarów.

Gazeta będzie miała format A3, a jej grubość nie przekroczy grubości karty bankomatowej. Nabywca elektronicznego Seattle Post Intelligencera będzie mógł go zwinąć i zabrać ze sobą. Kolejne strony będą "obracane” dzięki dotknięciu odpowiedniego obszaru wyświetlacza.
Olbrzymią przewagą gazety elektronicznej nad papierowymi będzie fakt, że publikowane w niej treści można zamieszczać na bieżąco, a nie, jak w przypadku tradycyjnej prasy – z jednodniowym opóźnieniem.

Same wyświetlacze, z których skorzysta Hearst będą produkowane przez firmę LG.Philips, która używa technologii firmy E Ink. Hearst zainwestował w E Ink już przed dziesięciu laty.

Na razie nie wiadomo, czy elektroniczny Seattle Post Intelligencer będzie kolorowy. Papier E Inka wyświetla obraz w odcieniach szarości, a jego rozdzielczość jest taka sama, jak rozdzielczość druku gazetowego. Litery są więc łatwo czytelne, a wzrok nie męczy się tak, jak przy czytaniu z ekranu. Ponadto obecnie dostępne czytniki używają prądu tylko do zmiany zawartości wyświetlacza, więc e-papier jest bardzo energooszczędny, co oznacza, że nie wymaga częstego ładowania. Na przykład urządzenie Reader, które zadebiutowało w USA w październiku ubiegłego roku pozwala na przeczytanie 7500 stron na jednym ładowaniu baterii.

Możliwe jednak, że Seattle Post Intelligencer zaoferuje pełnokolorowy obraz. LG.Philips ogłosiła bowiem niedawno, że opracowała kolorowy e-papier i to od razu formatu A4. Ma on grubość 0,3 milimetra i wyświetla 4096 kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Podczas targów IFA 2011 firma E Ink zdradziła sporo interesujących szczegółów na temat swojego elektronicznego papieru i jego przyszłości. Produkt E Inka jest wykorzystywany przede wszystkim w czytniku książek elektronicznych Kindle.
      Mimo olbrzymiej popularności Kindle'a Amazon nigdy nie miał problemów z zaspokojeniem popytu. Jest to możliwe dzięki temu, że papier elektroniczny jest produkowany z rolek o długości 1 kilometra i szerokości metra. To pozwala na szybką produkcję nawet krótkich serii papieru o wymaganych rozmiarach.
      Obecnie rozdzielczość Kindle'a wynosi 800x600 pikseli i 167 dpi. Jednak papier E Inka może wyświetlać obraz o znacznie lepszej rozdzielczości, nawet 12-krotnie większej. Ograniczenia Kindle'a wynikają nie z e-papieru, a z ograniczeń elektroniki sterującej. Obecnie E Ink współpracuje z Epsonem nad układem scalonym zdolnym obsłużyć papier elektroniczny o rozdzielczości 300 dpi. Najprawdopodobniej trafi on do kolejnej generacji Kindle'a. O ile urządzenie pozostanie monochromatyczne.
      E Ink produkuje bowiem już kolorową wersję swojego papieru elektronicznego. Wyświetlacz Triton korzysta z filtrów RGBW i pokazuje 4096 kolorów. To, co prawda, znacznie mniej niż wyświetlacz tabletu, ale za to ma wszystkie zalety papieru elektronicznego - wielotygodniową pracę na pojedynczym ładowaniu baterii, brak zużycia prądu podczas wyświetlania obrazu, dobrą widoczność w pełnym słońcu oraz korzystanie ze światła odbitego. Niewykluczone, że wyświetlacz Triton będzie sprawdzał się równie dobrze przy rozdzielczości 300 dpi.
      E Ink stara się również, by jego papier był lżejszy, cieńszy i bardziej wytrzymały. Obecnie podłoże dla niego stanowi szkło, jednak opracowano już podłoże plastikowe. Jest ono lżejsze i o połowę cieńsze. Ponadto jego ojawienie się oznacza, że papier elektroniczny może trafić do innych produktów, takich jak np. karty kredytowe.
      Zainteresowanie papierem elektronicznym gwałtownie rośnie. W 2009 roku E Ink dostarczył 3 miliony samych tylko wyświetlaczy do książek elektronicznych. W roku 2010 liczba ta zwiększyła się do 10 milionów, a w bieżącym roku wyniesie 25-30 milionów.
       
      http://www.youtube.com/watch?v=pxxPjoyuogs
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Na kanadyjskim Queen's University powstał rewolucyjny interaktywny papierowy komputer. Jego twórca, Roel Vertegaal porównuje go do elastycznego iPhone'a.
      To przyszłość. Za pięć lat wszystko będzie wyglądało i będzie używane w taki właśnie sposób. Ten komputer wygląda, zachowuje się i pracuje jak niewielki kawałek interaktywnego papieru. Pracujesz z nim zginając go w kształt telefonu komórkowego, wyginając róg by przewrócić kartkę lub też pisząc na nim za pomocą długopisu - mówi Vertegaal.
      PaperPhone robi to wszystko, co współczesny smartfon - może przechowywać książki, odtwarzać muzykę, nawiązywać połączenia elektroniczne. Jest przy tym elastyczny, oferuje 9,5-calowy cienki wyświetlacz z technologią e-ink.
      Oficjalna premiera PaperPhone'a będzie miała miejsce 10 maja podczas konferencji Computer Human Interaction 2011.
      Doktor Vertegaal mówi, że jego wynalazek pozwoli np. pozbyć się z biur tradycyjnego papieru. Wszystko może być przechowywane w formie cyfrowej, a komputery PaperPhone można po prostu układać jeden na drugim jak kartki papieru czy też porozkładać na biurku - stwierdza.
      W pracach nad rewolucyjnym komputerem brali udział uczeni z Arizona State University, Queent University oraz E Ink Corporation.
       
      http://www.youtube.com/watch?v=Rl-qygUEE2c
    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Apple złożyło wniosek patentowy, dzięki któremu urządzenia tej firmy będą mogły konkurować z czytnikami książek elektronicznych. Dotychczas jednym z najpoważniejszych zarzutów wobec iPada była nieprzydatność tego urządzenia do czytania e-booków.
      Koncern Jobsa chce opatentowania hybrydowego wyświetlacza łączącego cechy LCD i papieru elektronicznego. Dawałby on użytkownikowi możliwość przełączania pomiędzy dwoma trybami pracy.
      Patent „Systems and Methods for Switching Between an Electronic Paper Display and a Video Display" zakłada umieszczenie nad wyświetlaczem LCD bardzo cienkiej warstwy e-papieru, a nad nią panelu dotykowego. Gdy użytkownik chce przełączyć się w tryb e-papieru, wyświetlacz LCD zostaje wygaszony, dzięki czemu widoczny staje się e-papier. Ponowne włączenie LCD odcina zasilanie dla e-papieru i pozwala na korzystanie z tradycyjnego wyświetlacza.
      Apple złożyło wspomniany wniosek patentowy już w 2009 roku. Nie oznacza to, oczywiście, że w najbliższym czasie hybrydowe wyświetlacze pojawia się na rynku, jednak można przypuszczać, że Apple pracuje nad tego typu rozwiązaniem i w przyszłości wyposaży weń swoje tablety.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...