Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Spaliny diesla zmieniają zapach kwiatów

Rekomendowane odpowiedzi

Spaliny diesla mogą zmniejszać dostępność niemal połowy lotnych związków zapachowych z kwiatów. To istotne, bo pszczoły wykorzystują je do odnajdowania pokarmu.

Badania brytyjskich naukowców pokazują, że tlenki azotu (NOx) ze spalin diesla mają większy wpływ na zdolność pszczół do wyczuwania zapachu kwiatów niż dotąd sądzono.

Zespół z Uniwersytetów w Southampton i Reading odkrył, że z 11 najpowszechniejszych związków zapachowych z kwiatów aż 5 może ulec chemicznej modyfikacji pod wpływem kontaktu z gazami NOx.

Podczas eksperymentów naukowcy zauważyli, że wystawienie na oddziaływanie spalin diesla znacząco zmieniało mieszaninę zapachowych związków lotnych. Stężenie mircenu bardzo spadało, β-ocymen stawał się niewykrywalny, a β-kariofilen przekształcał się w izomer cis - izokariofilen. Badanie odruchu wysuwania ssawki pokazało, że zmiany składu mieszanki zmniejszały zdolność pszczół do jej rozpoznania.

Nie sądzimy, że zanieczyszczenie związane ze spalinami diesla to główna przyczyna spadku liczebności pszczół, ale nasze najnowsze badania sugerują, że ma ono większy wpływ na zapach kwiatów, niż nam się początkowo wydawało - wyjaśnia dr Robbie Girling.

Staje się coraz bardziej jasne, że pszczołom zagraża wiele stresorów: od neonikotynoidów po pajęczaki Varroa destructor. Nasze badania unaoczniają, że kolejnym stresorem może być coraz większe zanieczyszczenie powietrza spalinami. Choć to mało prawdopodobne, by emisja sama w sobie wpływała na pszczele populacje, w połączeniu z innymi stresorami może stanowić kroplę przelewającą czarę - dodaje prof. Guy Poppy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Spaliny diesla

 

Zawsze sądziłem, że benzyniaki są pszczołolubne i pszczołowspomagające. ;)

 

 

 

Choć to mało prawdopodobne, by emisja sama w sobie wpływała na pszczele populacje, w połączeniu z innymi stresorami może stanowić kroplę przelewającą czarę

 

Czyli g*wno wiemy, ale pisać trzeba. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...