Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najstarszy zapis kopalny układu macicznego ssaków łożyskowych?

Rekomendowane odpowiedzi

W doskonale zachowanych szczątkach koniowatego Eurohippus messelensis sprzed ok. 48 mln znaleziono 12,5-cm płód oraz nietknięte tkanki miękkie. Klacz odkryto w 2000 r. w kamieniołomie Messel koło Darmstadtu.

Autorzy publikacji z pisma PLoS ONE przeprowadzili badania anatomiczne i osteologiczne. Skaningowy mikroskop elektronowy (SEM) i analiza mikro-X-promieni w wysokiej rozdzielczości pozwoliły opisać płód.

Płód okazał się dobrze zachowany: niemal wszystkie kości były obecne i połączone. Czaszka uległa jednak zmiażdżeniu. Stan skamieniałości pozwolił zespołowi Lorenza Franzena z Instytutu Badawczego Senckenberga odtworzyć pierwotny wygląd i pozycję płodu. Specjaliści szacują, że klacz zmarła krótko przed porodem i nie sądzą, by jej zgon był nim wywołany.

Uczeni znaleźli też zachowane tkanki miękkie, w tym fragment łożyska i szerokie więzadło maciczne. Franzen, Christine Aurich i Jörg Habersetzer podkreślają, że mogą one stanowić najstarszy zapis kopalny układu macicznego ssaków łożyskowych.

Niemcy stwierdzili, że położenie płodu było normalne i odpowiadało późnej ciąży współczesnych koni. Biorąc pod uwagę wszystkie zebrane informacje, akademicy doszli do wniosku, że układ rozrodczy dzisiejszych koniowatych był wysoce rozwinięty już w paleocenie. Ten sposób rozmnażania mógł nawet wyewoluować dużo wcześniej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...