Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zewnętrzne zasilanie w czasie polowania

Rekomendowane odpowiedzi

Dzbanecznik Nepenthes gracilis wykorzystuje energię spadających kropli deszczu do zasilania ruchu wieczka (klapki przykrywającej dzbanek). W ten sposób mrówki są wrzucane do płynów trawiennych.

Jak wyjaśnia zespół dr Ulrike Bauer z Uniwersytetu w Bristolu, wieczko jest wprawiane w bardzo szybkie drgania. Naukowcy porównują to do sprężynowania trampoliny. Szczytowe prędkości opisywanego ruchu przypominają szybkość wybijania się szarańczy.

Zjawisko udało się zarejestrować za pomocą szybkich kamer i laserowego pomiaru drgań. Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie PNAS.

Mamy kroplę uderzającą w powierzchnię [wieczka], która wywołuje szybki ruch w dół. Dzięki sprężystości klapka przemieszcza się do pewnego momentu, a potem się odbija. Pojawiają się drgania, bardzo podobne do obserwowanych w sytuacji, gdy linijkę położy się na biurku i jej koniec potrąci palcem.

Zarejestrowany ruch jest unikatowy. Po pierwsze, jego prędkość przewyższa szybkość ruchów pułapkowych innych roślin mięsożernych, a po drugie, roślina wykorzystuje zewnętrzne źródło energii.

Bristolczycy podkreślają, że wieczko jest pokryte woskiem, co zmniejsza przyczepność owadów. By określić siłę chwytu na wieczku, w ramach eksperymentu mrówki mocowano do przetworników siły. Okazało się, że z jednej strony powierzchnia jest na tyle śliska, by podczas drgań zdestabilizować mrówkę, a z drugiej na tyle antypoślizgowa, by utrzymać ją w pozostałych warunkach.

Biolodzy sądzą, że N. gracilis można zaliczyć do osobnej kategorii mięsożerności; nie jest bowiem ani aktywną rośliną jak muchołówka, ani biernym zjadaczem w rodzaju pozostałych dzbaneczników.

Kluczowa wydaje się sztywność wieczka N. gracilis. Kiedy uczeni badali inne gatunki, które chwytają mrówki jedynie dzięki pokrytemu śliską substancją kołnierzykowi, okazało się, że klapka jest o wiele bardziej giętka.

Wieczko jest tak przystosowane, że rozprzestrzenia ruch wywołany spadającą kroplą, zwiększając w ten sposób powierzchnię stanowiącą zagrożenie dla owada.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...