Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Umiarkowane ilości piwa chronią kobiety przed zawałem

Rekomendowane odpowiedzi

U kobiet, które piją piwo najczęściej 1-2 razy w tygodniu, ryzyko zawału jest o 30% niższe niż u kobiet, które piją go bardzo dużo lub nie piją w ogóle. Wskazują na to wyniki szwedzkiego studium Kvinnostudien, w ramach którego losy ok. 1500 pań śledzone są już od niemal pół wieku.

Między 1968 a 2001 r. naukowcy z Sahlgrenska Academy przyglądali się reprezentatywnej próbie 1462 kobiet w średnim wieku z Göteborga; w 1968-69 r. ochotniczki miały 38-60 lat, a w 2000-01 r. od 70 do 92 lat. Dysponując danymi ze studium, ostatnio Szwedzi postanowili prześledzić zależność między spożyciem różnych rodzajów alkoholu i występowaniem zawałów, udarów, cukrzycy oraz nowotworów.

Było to możliwe, bo podczas badania prospektywnego pytano o częstość spożycia piwa, wina czy wysokoprocentowych napojów alkoholowych (wśród odpowiedzi uwzględniono opcje od "codziennie" po "w ogóle w ciągu ostatnich 10 lat") i o różne objawy chorobowe.

W ciągu 32 lat 185 kobiet miało zawał, 162 udar, u 160 rozwinęła się cukrzyca, a 345 zapadło na nowotwór.

Autorzy publikacji z pisma Scandinavian Journal of Primary Health Care odkryli istotny statystycznie związek między piciem dużych ilości napojów wysokoprocentowych (definiowanym jako częściej niż 1 lub 2 w miesiącu) i niemal o połowę wyższym ryzykiem zgonu z powodu nowotworu.

Okazało się również, że u kobiet, które wspominały o piciu piwa od 1-2 razy w miesiącu do 1-2 razy w tygodniu, ryzyko zawału było o 30% niższe niż pań, które piły piwo kilka razy w tygodniu lub codziennie albo nie piły go w ogóle.

Wcześniejsze badania również sugerowały, że picie alkoholu w umiarkowanych ilościach ma pewien zabezpieczający wpływ, ale nadal nie było pewności, czy to rzeczywiście prawda. Nasze wyniki sprawdzono pod kątem innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, co uzasadnia wyciągnięte wnioski. Nie byliśmy [jednak] w stanie potwierdzić, że umiarkowane spożycie wina działa podobnie [jak picie piwa], dlatego trzeba to sprawdzić w ramach przyszłych badań podłużnych - podsumowuje Dominique Hange.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...