Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Odnaleziono miejsce spoczynku Machabeuszy?

Recommended Posts

Izraelska Służba Starożytności poinformowała, że starożytna struktura, którą zaczęto odkopywać w bieżącym miesiącu, wydaje się odpowiadać starożytnym opisom grobowców Machabeuszy. Miejscowi specjaliści zgadzają się co do tego, że struktura znajdująca się na zachód od Jerozolimy, blisko Zachodniego Brzegu, to znaczące miejsce pochówku, jednak wstrzymują się z oceną, czy odkryto miejsce, w którym byli grzebani Machabeusze. Wciąż nie mamy przekonującego dowodu - mówi rządowy archeolog Amit Reem.

Machabeusze to ród kapłański, który wywołał zwycięskie powstanie i w latach 147-37 p.n.e rządził w Judei. Są uznawani za bohaterów zarówno przez żydów, jak i chrześcijan. Przyczyną powstania były kolejne ograniczenia wolności religijnej narzucane przez helleńskich władców Judei, postawienie w Świątyni Jerozolimskiej ołtarza Zeusa Olimpijskiego i próba zmuszenia żydów do oddawania czci greckim bogom.

Już w latach 80. XIX wieku europejscy archeolodzy zaczęli poszukiwania grobowca Machabeuszy. Jedna z ekspedycji, prowadzona przez Francuza Charlesa Clemont-Ganneau odkopała w pewnej lokalizacji mozaikę, na której był przedstawiony bizantyjski krzyż. Miejsce wykopalisk z czasem porzucono. Teraz wrócili tam izraelscy archeolodzy, uprzątnęli teren i po raz pierwszy od 100 lat mozaika znowu ujrzała światło dzienne. Reem zauważa, że jest to jedyny bizantyjski krzyż przedstawiony na podłodze komory grobowej. Jego zdaniem ci, którzy go ułożyli, oznaczyli w ten sposób miejsce pochówku kogoś ważnego, niewykluczone, że właśnie Machabeuszy. Jaka inna znacząca postać mogła tu spocząć - stwierdza Reem.

Zapał Reema studzi Oren Tal, archeolog z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Jego zdaniem miejsce pochówku mogło zostać z czasem przekształcone w bizantyjską kaplicę, stąd krzyż na podłodze. Nie musi więc on oznaczać ważnego miejsca pochówku. Jednak, jak przyznaje Tal, inne cechy charakterystyczne odpowiadają opisowi grobu Machabeuszy. Józef Flawiusz pisał, że był on widoczny ze statków na Morzu Śródziemnym, składały się nań kolumny i siedem piramid. Archeolodzy odkopali już podstawy czterech kolumn, które mogły mieć nawet 5 metrów wysokości. Ponadto Clermont-Ganneau informował o dużej kamiennej płycie, która mogła być dekoracją piramidy. Miejsce wykopalisk byłoby widoczne z morza, gdyby nie las, który posadzono później.

Na razie jednak nie jest pewne, nad czym pracują archeolodzy. Reem przyznaje, że na obecnym etapie wykopalisk znalezionych struktur nie można datować wcześniej niż na V wiek po Chrystusie. Ma jednak nadzieję, że wkrótce odnalezione zostaną inskrypcje czy elementy architektoniczne, które pozwolą na połączenie wspomnianych struktur z czasami Machabeuszów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...