Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Małpa jak człowiek: doceni dobry suspens

Rekomendowane odpowiedzi

Szympansy i bonobo już po jednokrotnym obejrzeniu zapamiętują naładowane emocjami filmowe sceny. Spodziewają się ich przy późniejszych sesjach kinowych. Ponieważ zwierzętom serwowano w czasie wyświetlania nagrań sok, a część z nich kompletnie zapominała o piciu, Fumihiro Kano z Uniwersytetu w Kioto posuwa się nawet do stwierdzenia, że człowiekowate lubią oglądać filmy z bohaterami ubranymi w małpie kostiumy.

Gdy obejrzymy szokującą, emocjonalną scenę, dobrze ją zapamiętujemy i kiedy później oglądamy ten sam film, przewidujemy jej pojawienie się. Dzięki ostatnim postępom w zakresie technologii śledzących ruchy oczu możemy monitorować spodziewanie się wydarzeń przez oglądające klipy człowiekowate. Analizujemy spojrzenia antycypacyjne - wyjaśnia Japończyk.

Zdolności w zakresie pamięci długotrwałej małp są już prymatologom dobrze znane, ale większość specjalistów badała je w ramach testów polegających na ukrywaniu jedzenia. Dotąd nikt nie sprawdzał, czy zwierzęta są w stanie zapamiętać zdarzenia oglądane w innych kontekstach.

By to sprawdzić, naukowcy nagrali 2 krótkie filmiki i wyświetlili je 6 szympansom i 6 bonobo. W jednym z klipów agresywna osoba w przebraniu małpy wychodzi z jednych z dwojga identycznych drzwi. W drugim postać człowieka chwyta jeden z dwóch obiektów i atakuje za jego pomocą małpę.

Dane ze śledzenia ruchów oczu pokazały, że już po jednokrotnym obejrzeniu małpy spodziewały się, co za chwilę zobaczą. Podczas oglądania nagrań po raz drugi w pierwszym z klipów małpy kierowały wzrok na drzwi, z których miała wyjść postać ubrana jak małpa. Przy drugim nagraniu przyglądały się zaś obiektowi, który miał być za chwilę wykorzystany w charakterze broni. Działo się tak nawet wtedy, gdy został on umieszczony gdzie indziej niż w pierwotnej sesji.

Wszystko wskazuje więc na to, że człowiekowate zakodowały te informacje w pamięci długotrwałej i wykorzystały je później do przewidywania przebiegu zdarzeń.

Japończycy zamierzają wykorzystać spojrzenia antycypacyjne do zbadania innych wyższych procesów poznawczych małp, w tym zdolności rozumienia przekonań, pragnień, intencji i perspektywy innych.

 

 

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...