Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wirusowa etiologia raka piersi?

Rekomendowane odpowiedzi

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley natrafili na związek między zakażeniem wirusem białaczki bydła (ang. bovine leukemia virus, BLV) i ludzkim rakiem piersi.

Naukowcy badali tkankę piersi 239 kobiet, porównując pod kątem obecności BLV próbki osób, które chorowały i które nie chorowały na raka piersi. Okazało się, że aż 59% próbek raka sutka wskazywało na ekspozycję na BLV. Dla odmiany w grupie niechorującej na nowotwór odsetek ten wynosił jedynie 29%.

Ważne, by pamiętać, że nasze wyniki nie udowadniają, że wirus wywołuje raka piersi. Poczyniliśmy jednak najważniejszy pierwszy krok w tym kierunku. Nadal musimy wykazać, że zakażenie wirusem ma miejsce przed, a nie po rozwinięciu nowotworu, a jeśli się to uda, opisać mechanizm - podkreśla prof. Gertrude Buhering.

BLV zakaża krwinki (limfocyty) i gruczoły mlekowe bydła. Za pośrednictwem zainfekowanej krwi i mleka łatwo przenosi się między osobnikami, lecz wywołuje chorobę u mniej niż 5% zarażonych zwierząt.

Badanie Buhering, opublikowane w zeszłym roku na łamach pisma Emerging Infectious Diseases, wykazało, że BLV może być przenoszony na ludzi. Autorzy badań przeprowadzonych w latach 70. XX w. nie znaleźli dowodów na zakażanie ludzi BLV. Współczesne testy są bardziej czułe, dalej trudno było jednak obalić dogmat o nietransmitowalności BLV na nasz gatunek. W rezultacie przemysł mleczarski nie był motywowany do wprowadzania procedur, które ograniczałyby rozprzestrzenianie wirusa.

W najnowszym studium Buhering przeprowadziła analizę statystyczną danych i wykazała, że w obecności BLV prawdopodobieństwo raka sutka było 3,1 razy wyższe niż w sytuacji braku wirusa.

Iloraz szans [wystąpienia raka piersi w obecności BLV] był wyższy niż w przypadku jakiegokolwiek innego często nagłaśnianego czynnika ryzyka raka piersi, np. otyłości, spożywania alkoholu czy stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Buhering zaznacza, że nie wiadomo, w jaki sposób wirus zainfekował tkankę piersi. Jego pojawienie się może mieć związek ze spożyciem niepasteryzowanego mleka bądź niedogotowanego mięsa. W grę wchodzi również zarażenie od innych ludzi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...