Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rozsiewanie alzheimera przez procedury medyczne?

Rekomendowane odpowiedzi

W mózgach osób, które zaraziły się chorobą Creutzfeldta-Jakoba (CJD) wskutek terapii skażonym prionami ludzkim hormonem wzrostu, zaobserwowano złogi beta-amyloidu w istocie szarej i ścianach naczyń. Są one charakterystyczne dla choroby Alzheimera (ChA) i towarzyszącej jej angiopatii amyloidowej.

Studium zespołu prof. Johna Collinge'a z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL), którego wyniki ukazały się w piśmie Nature, sugerują, że beta-amyloid może być potencjalnie przenoszony w trakcie różnych procedur medycznych.

Jedną z jatrogennych dróg przenoszenia chorób prionowych okazało się leczenie zaburzeń wzrostu hormonem wzrostu pozyskanym z przysadki mózgowej zmarłych osób. W Wielkiej Brytanii procedurze tej poddano 1848 pacjentów. Terapię wprowadzono w 1958 r., a jej stosowania zaprzestano w 1985 r. po doniesieniach o jatrogennej CJD (jCJD). Do roku 2000 trzydziestu ośmiu pacjentów zachorowało na jCJD. W 2012 r. wiadomo było o 450 przypadkach jCJD na świecie; były one wynikiem podawania skażonego hormonu wzrostu oraz, w mniejszym stopniu, innych procedur medycznych, np. operacji i przeszczepów.

Collinge i inni badali próbki mózgu 8 Brytyjczyków w wieku 36-51 lat z jatrogenną chorobą Creutzfeldta-Jakoba. Poza chorobą prionową u 6 wykryto złogi beta-amyloidu (w 4 przypadkach zmiany były rozległe), a u 4 pewien stopień angiopatii amyloidowej. Należy pamiętać, że w tej grupie wiekowej są to rzadkie zjawiska, poza tym u żadnego z pacjentów nie wykryto mutacji związanych z chorobą Alzheimera o wczesnym początku.

Nie stwierdzono związanych z neurotoksycznością beta-amyloidu zmian w fosforylacji białka tau, ale niewykluczone, że pełen obraz ChA by się pojawił, gdy pacjenci żyli dłużej.

Później Brytyjczycy zbadali 116 nieleczonych hormonem wzrostu osób z innymi chorobami prionowymi. Nie wykryli zmian betaamyloidowych zarówno u ludzi w tym samym wieku, jak i pacjentów dekadę starszych od 8 zmarłych z pierwszej grupy.

Wyniki sugerują, że pozyskiwany ze zwłok hormon wzrostu zwiększa ryzyko jatrogennych choroby Alzheimera i angiopatii amyloidowej. By lepiej zrozumieć wchodzący w grę mechanizm, konieczne są dalsze badania. Wydaje się jednak, że poza prionami przysadka zawierała "ziarna" beta-amyloidu. Mając to na uwadze, powinno się sprawdzić, czy inne jatrogenne drogi transmisji chorób prionowych, w tym narzędzia chirurgiczne i transfuzje, mają również coś wspólnego z zakażaniem ChA oraz innymi chorobami neurodegeneracyjnymi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...