Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Skaner nanoporowaty do wczesnego wykrywania nowotworów

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół prof. Amita Mellera z Instytutu Technologii Technion wykorzystuje nowy typ skanera - skaner nanoporowaty - do wykrywania wczesnych biomarkerów raków jelita grubego i płuc.

Laboratorium Mellera wchodzi w skład międzynarodowego konsorcjum badawczego BeyondSeq.

Obecnie nie ma dobrych sposobów na diagnozowanie raków jelita grubego i płuc na wczesnych etapach. Zazwyczaj wychwytuje się je później [...], gdy istnieją już komplikujące leczenie liczne guzy wtórne.

Technologia Izraelczyków bazuje na bardzo małych (o średnicy ok. 100 tys. razy mniejszej od grubości kartki papieru) otworach w supercienkich błonach silikonowych. Naukowcy przepuszczają przez nie strumień jonów soli, który przyciąga w kierunku porów cząsteczki z własnym ładunkiem, np. DNA. DNA przechodzi przez otwór spełniający funkcje skanera. W tym czasie wykrywane są zarówno sygnały optyczne, jak i elektryczne, dając pojęcie m.in. o długości cząsteczki i zmienności sekwencji.

Meller wyjaśnia, że jego ekipa przyjrzy się w ten sposób drobnym zmianom w nukleotydach genu KRAS (jego mutacja to ważny krok w rozwoju różnych nowotworów, w tym raków jelita grubego i płuc). Możemy odkodować zmienność nukleotydów w KRAS, stosując barwniki [fluorescencyjne] wykrywane przez nasze pory [...].

Dzięki unikatowej zasadzie działania technologia Izraelczyków pozwala wykryć niewielkie liczby komórek nowotworowych lub molekularnych markerów nowotworu w dużej próbce zdrowej krwi lub innej tkanki.

Naukowcy pracują, by przystosować skaner nanoporowaty do wykrywania zmian epigenetycznych pojedynczych cząsteczek (zmiany epigenetyczne to wzorzec przyłączonych do genów grup metylowych -CH3; metylacja pozwala na minimalizację aktywności genu). Analiza wzorców pozwoli ostatecznie stwierdzić, czy dana modyfikacja koreluje z tym, jak rozwija się choroba.

Zespół Mellera od ponad 15 lat bada możliwości nanoporów. W opublikowanym wcześniej w tym roku artykule z pisma Scientific Reports wykazano np., że pory wykrywają pojedynczy czynnik transkrypcyjny. Technika pozwalała nawet na odróżnienie 2 sposobów wiązania czynnika transkrypcyjnego do DNA.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...